Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Telefonické obchodní nabídky jen po výslovném přání zákazníka. Sněmovna schválila marketingovou novelu

Ekonomika

  12:56
PRAHA - Telekomunikační marketing asi bude do půl roku výrazně omezen. Reklamní operátoři by s telefonickými nabídkami služeb a výrobků mohli nově oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli. Sněmovna to ve čtvrtek schválila v novele o elektronických komunikacích, která má mimo jiné urychlit zavádění vysokorychlostního internetu. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Společnosti nyní budou muset nabízet jen po přání zákazníka.

Společnosti nyní budou muset nabízet jen po přání zákazníka. foto: MAFRA – David Neff

Dolní komora z vládní předlohy vyškrtla ustanovení, jež mělo dát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže právo získávat provozní a lokalizační údaje z telefonů podnikatelů, které prošetřuje. Podle poslanců by tato pravomoc měla zůstat jen orgánům činným v trestním řízení.

Spor poslanci vedli o novou povinnost vlastníků domů a bytů povolit poskytovatelům internetu zavedení nových komunikačních rozvodů na žádost uživatele nemovitosti. Přijatý návrh Petra Pávka (STAN) má usnadnit zavádění vysokorychlostního internetu. Podle Vojtěcha Munzara (ODS) je to omezení vlastnických práv, dosavadní dohoda vlastníka a uživatele nemovitosti je postačující.

Poslanci v rámci novely navrhli umožnit podélné umístění vedení inženýrských sítí včetně kabelovodů v pozemních komunikacích a usnadnit jejich překládku. Patrik Nacher (ANO) s Vojtěchem Munzarem (ODS) prosadili, aby si nezbytné úkony při změně poskytovatele internetu prováděli operátoři na své náklady. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s tím souhlasil.

Jakub Janda (ODS) s Munzarem neuspěli s návrhem snížit pro vybrané přestupky z pěti milionů korun na pětinu minimální výši pokuty, kterou Český telekomunikační úřad může uložit. Týkalo by se to například povinnosti provozovatelů telekomunikačních služeb informovat úřad o podrobnostech svých nabídek při každé jejich změně.

Novela, která do českého práva zavádí evropský kodex pro telekomunikace, má usnadnit změnu poskytovatele služeb a nabídnout lepší ochranu například lidem, kteří si předplácejí balíček služeb. Zároveň má podnítit investice do vysokorychlostních sítí, například zajištěním předvídatelnosti regulačních opatření pro držitele přídělů rádiových kmitočtů s ohledem na podmínky investování do infrastruktury, která je závislá na využívání rádiového spektra.

Strategická komunikace bývá často chybně zaměňovaná za politický marketing, říká ministerský náměstek

Evropský kodex pro elektronické komunikace má mimo jiné umožnit určení nových kmitočtových pásem pro sítě 5G nebo zajištění jednotného trhu a rovných podmínek na něm. Novela má podle vlády přinést větší ochranu spotřebitelů, lepší koordinaci správy rádiového spektra, kvalitnější tísňovou komunikaci přes SMS nebo zavedení systému výstrahy.

Evropský kodex pro elektronické komunikace spočívá v přepracování čtyř stávajících směrnic současného regulačního rámce, tedy rámcové směrnice, autorizační směrnice, přístupové směrnice a směrnice o univerzální službě, které jsou sloučeny do jediné. Každá ze směrnic obsahuje ustanovení použitelná na provozovatele sítí a poskytovatele služeb.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...