Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televizi přes satelit či kabel přijímá už víc než polovina Čechů

Ekonomika

  13:48
PRAHA - Televizní digitalizace významně mění mezi poměry toho, jakým způsobem lidé programy přijímají. Češi sice houfně opouštějí analogový příjem, ale místo pozemního digitálního se obracejí hlavně k satelitu a kabelu, dosud minoritním platformám.
Anténa, satelit (ilustrační foto)

Anténa, satelit (ilustrační foto) foto: Astra

Kolik přijímáme kanálů

Jaký počet kanálů může sledovat kolik českých domácností

ČT1, ČT2, Nova, Prima  16 %
pět až devět  19 %
deset až pětadvacet  28 %
šestadvacet a víc  38 %

Zdroj: ATO

Ty už ale dnes mají navrch. Ukazuje to kontinuální průzkum Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje ČT, Novu a Primu a jež trhu dodává klíčová data o sledovanosti elektronicky měřené tzv. peoplemetry.

Ten za období letošního května a června naměřil, že už zhruba 52 % tuzemských domácností přijímalo televizní signál prostřednictvím satelitních antén, kabelového připojení nebo IPTV.

Na modernější, digitální formu pozemního digitálního vysílání přešlo 29 % procent. Domácností, které mají stále na výběr jen klasickou analogovou čtveřici programů (ČT1, ČT2, Nova, Prima) je přitom podle měření ATO méně než 16 %.

Podle údajů oficiálního vládního serveru o digitalizaci Digitalne.tv má satelitní televizi od tuzemských poskytovatelů předplaceno už víc než milion domácností.

Z toho půl milionu zákazníků má v Česku vedoucí platforma Skylink, asi 350 tisíc zákazníků pak registruje druhý CS Link, platforma Digi TV má 150 tisíc a UPC Direct (podle údajů z prvního čtvrtletí asi 117 tisíc zákazníků.

Od UPC jako dominantního tuzemského kabelového operátora si přeplácí zhruba 550 tisíc domácností kabelovou televizi (z toho 217 tisíc analogovou kabelovku, 335 digitální).

Růst zájmu o svou alternativní platformu zaznamenala opět i telekomunikační společnost Telefónica O2. Její televizi přes internetovou přípojku (IPTV) si ke konci prvního letošního pololetí předplácelo 133 tisíc zákazníků, což je meziročně o 35 % víc.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat