Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na výměnu starého kotle za ekologické tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu poskytne Plzeňský kraj půl miliardy korun. foto: Valentýna Bílá, MF DNES

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii firmy i její zázemí.
  22:24

Zájem o tepelná čerpadla roste v Česku od loňska, kdy prudce zdražily energie. Loni bylo v zemi instalováno přes 60 000 zařízení, což bylo meziročně dvakrát více. Růst poptávky pokračuje i letos, české domácnosti a firmy si za první pololetí letošního roku pořídily zhruba 40 000 kusů tepelných čerpadel. Meziročně jde o nárůst o 60 procent.

S růstem poptávky podle asociace na trhu stoupá i počet prodejců, kteří kupující zklamou při servisu nebo kvalitou samotného výrobku. Nejčastěji jde podle asociace o nově založené firmy, které nekvalitní čerpadla do Česka dováží. Tato zařízení mají například nekvalitní komponenty nebo jsou nesprávně seřízená.

Zákazníci, kteří nekvalitní čerpadla koupili, se s dotazy obrací i na tuzemské firmy. Podle majitele české společnosti Master Therm Jiřího Svobody například někteří dodavatelé prodávají zákazníkům zařízení testovaná na nižší výkon. „To se pak negativně projeví na jeho efektivitě a hlučnosti,“ řekl. V ČR se podle něj takto prodají zařízení za desítky milionů korun ročně.

Výjimkou podle Svobody nejsou ani zákazníci, kteří v domnění, že pořizují čerpadlo, zakoupili klimatizaci. „Na první pohled to nemusíte poznat, vnitřní komponenty jsou ale odlišné, a i když takové zařízení může dům vytápět, vyjde to draho a v zimních měsících a nízkých teplotách neobstojí,“ řekl Svoboda.

AVTČ proto letos spolu s Komorou obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a státními úřady vydala tzv. desatero, ve kterém zájemce provádí výběrem čerpadla a jeho dodavatele. Doporučuje zkontrolovat historii firmy, její zastoupení a zázemí, zákaznické recenze a ideálně si zařízení i prohlédnout a poslechnout.

„Jedním ze základních faktorů, který při komunikaci s dodavatelem sledovat, je, zda proběhne ověření navrženého technického řešení na místě. Protože ale budete chtít, aby přijel vaše zařízení zkontrolovat nebo servisovat i v budoucnu, je důležité podívat se na zákaznické recenze například na specializovaném webu refsite.info nebo se zajímat o to, zda je firma členem některé z asociací,“ řekl Lubomír Kuchynka z AVTČ.

Na potřebu kvalitní technické podpory při pořízení tepelného čerpadla upozornil také Václav Skoblík z energetické skupiny UCED. „Určitě bych vybíral u zavedených výrobců, kteří mají k dispozici kvalitní servisní a instalační firmy,“ uvedl. Životnost podle něj závisí na kvalitě jednotlivých dílů. „Nejvíce opotřebovávanou částí je kompresor, jehož životnost určuje počet startů. Počet spínání kompresoru je možné ovlivnit optimálním dimenzováním výkonu čerpadla, případnou akumulací tepla a vhodnou regulací spínání. Měnit kompresor tepelného čerpadla určitě nikdo nechce,“ dodal Skoblík.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...