Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi stáhli radiátory, spotřeba tepla byla nejnižší za šest let

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Vedle úspor elektřiny a plynu se loni Čechům dařilo snížit i spotřebu tepla z centrálních tepláren. Podle údajů Energetického regulačního úřadu se loni celkem spotřebovalo 74 petajoulů tepla, což je nejméně za šest let. Spotřeba klesala napříč všemi sektory a takřka po celý rok.
  11:06

Celkem se v Česku v loňském roce spotřebovalo 74 PJ tepla, nejvíc tradičně v průmyslu a v domácnostech.

„Znatelně šetřily obě ´nejnáročnější´ kategorie, které spotřebují 71 procent veškerého tepla. V průmyslu se spotřeba oproti roku 2021 snížila o 7,7 procenta, u domácností dokonce o 12,9 procenta. Vypíchl bych ještě sektor obchodu, služeb, školství a zdravotnictví, kde došlo k meziročnímu poklesu o 15,7 procenta,“ říká předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

„Obecně se na poklesu spotřeby kromě úsporných opatření projevilo i počasí, které bylo loni v průměru 0,9 °C nad dlouhodobým teplotním normálem,“ dodává Trávníček.

„V případě paliv na výrobu tepla můžeme vypozorovat několik trendů. Znatelný je pokračující odklon od uhlí. Přestože byl podíl hnědého uhlí na celkové výrobě stále významný, přes 39 procent, meziročně jsme zaznamenali pokles výroby z hnědého uhlí o 2,5 procenta, u černého uhlí dokonce o 14 procent. U zemního plynu, loni velmi drahého, došlo k meziročnímu snížení o 15,7 procenta,“ zdůrazňuje Stanislav Trávníček.

Údaje o loňské spotřebě tepla dokreslují celkový obraz šetření energiemi. Jak vyplývá ze čtvrtletních zpráv ERÚ o provozu plynárenské a elektrizační soustavy, spotřeba rekordně klesala i u těchto komodit. U plynu došlo k meziročnímu poklesu o 20 procent a celková hodnota 7 544 milionu m3 byla nejnižší za posledních osm let.

Spotřeba elektřiny pak klesla celkově o 3,9 procenta, u domácností dokonce o rekordních 9 procent, dodává Energetický regulační úřad.

1. ledna 2023

Autor: