Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muskova Tesla v Praze spustila první servis. Plánuje i výdejnu aut a prodej

Ekonomika

  16:59
Praha - Minulý týden začal v pražských Vysočanech fungovat první servis automobilky Tesla ve východní Evropě. Ve výhledu je i spuštění prodeje. Nejprve ale půjde jen o výdejní místo pro vozy objednané přes internet. Dosud automobilka prodej pro Česko nenabízí a vozy se dováží hlavně přes německé obchodníky.

Auto budoucnosti. Model Y se na trhu objeví v roce 2021. foto: Reuters

Servis se zatím postupně rozjíždí, stále ale ještě nemá dostatek mechaniků, kteří si s americkými elektromobily poradí. „Máme tady techniky z jiných evropských servisních center, kteří provádí školení a základní opravy a servis,“ řekl LN manažer servisu Tomáš Novotný.

Majitelé vozů Tesla, kterých v Česku podle údajů ministerstva dopravy jezdí více než 400, už nebudou muset do Rakouska či Německa na - jak říkají - servisní výlety. Ušetří nejen čas ale i peníze. Ceny servisních prací mají být nižší než ve zmíněných zemích.

Showroom Tesly v Praze.
Showroom Tesly v Praze.

Šéf Tesly Elon Musk letos na svém twitterovém účtu avizoval, že firma nabídne prodej svých vozů přes internet i v těch evropských zemích, kde dosud automobilka dosud přítomná není. Česko patří do regionu označovaného jako „Ostatní Evropa“, pro který zatím vozy objednávat nejde a nejde ani používat část služeb. Muskův plán počítá s tím, že zákazníci auta objednají přes internet a právě v servisu si je vyzvednou.

„Výdejní místo v Česku je sice v plánu, ale zatím není jasno, kdy by se mohlo otevřít. Priorita je teď zaběhnout servis,“ popisuje Novotný.

Kalifornská Tesla je v současnosti největší výrobce elektromobilů na světě. Prodeje firmě v posledních měsících rychle rostou s tím jak se podařilo rozjet výrobu levnějšího modelu 3, jehož ceny v Evropě v současnosti začínají v přepočtu zhruba na 1,3 milionu korun (do Evropy se nedováží nejlevnější verze). I tato částka je ale výrazně nižší než ceny větších modelů S a X, které stojí obvykle mezi dvěma a třemi miliony.

Češi si loni i bez asistence oficiálního zastoupení ze zahraničí dovezli 85 nových tesel a dalších 43 ojetých. Mezi novými auty byla Tesla čtvrtým největším prodejcem elektrických automobilů v Česku.

Nadpoloviční většina majitelů více než čtyř stovek elektromobilů Tesla v Česku je z Prahy a jejího okolí. Celých 21 vozů je registrováno v sedmitisícových Černošicích. Pro srovnání v Brně, které má padesátkrát více obyvatel, jich je 35.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat