Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Těžaři: Lesy ČR nás chtějí zničit

Ekonomika

  8:18
PRAHA - Nesmiřitelné postoje Lesů České republiky a největšího českého těžaře dřeva CE WOOD vyostřily další neshody. Těžařský holding po rozdělení posledních zakázek na těžbu mluví o záměrné diskriminaci.

Podnik Lesy ČR hlásí největší kalamitu ve své historii. foto: Jan SokolČTK

Předmětem sporu se nyní staly zakázky na práci na následcích orkánu Kyrill v českých lesích. Ze 140 územních jednotek uspěl CE WOOD pouze ve dvou. „Potrestali nás za to, že jsme neposlušná firma. Ale my jsme s tím počítali, vedení Lesů ČR se nás snaží zničit již několik let,“ prohlásil předseda představenstva holdingu Ivan Doubrava.

Lesy České republiky (LČR) jakékoli subjektivní vlivy odmítají. „Jediným kritériem byla cena a ta o vítězi také rozhodla,“ řekl mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.

Společnosti CE WOOD ale vadí především způsob, jakým byly zakázky nabízeny. Firmy se totiž samy do řízení nemohly přihlásit, vybíraly je Lesy ČR. „Kdyby se zájemci měli sami hlásit, bylo by to časově i administrativně náročné. Vzniklou situaci bylo třeba řešit rychle,“ dodal k tomu Vyšohlíd. Navíc podle něj komise nikomu přihlášení do soutěže nezakazovaly a také k tomu i docházelo.

S tím ale CE WOOD nesouhlasí. „Nechápu, proč nedali možnost přihlásit se všem, je to těžko přijatelný postup,“ uvedl Doubrava. Sami se prý o zakázku ucházet nemohli, protože LČR nezveřejnily podklady, podle kterých by se dala vypracovat relevantní nabídka.

Lesy ČR vyzývaly firmy k účasti v řízení na základě takzvaného historického principu. Oslovily tak společnosti, které na daném území pracovaly v předchozích letech nebo získaly smlouvy na těžbu pro rok 2007. Kyrill ale pustošil lesy hlavně v Čechách, zatímco kdysi dominantní CEWOOD těžil především na Moravě.

Navržení případných dalších subjektů bylo zcela v libovůli krajských komisí. CEWOOD se tak nakonec účastnil asi tří desítek řízení. Pouze šest z nich ale překročilo hranici 30 tisíc metrů krychlových dřeva.

„Řada zakázek byla dokonce jen v jednotkách tisíc metrů krychlových,“ postěžoval si Doubrava. CE WOOD přitom má největší těžební i dopravní kapacity v zemi. Podle Vyšohlída nicméně LČR oslovily celé spektrum firem, které mají dostatečné kapacity.

„My z toho nejsme v depresi, uzavíráme smlouvy s jinými vlastníky a orientujeme se do zahraničí,“ řekl Doubrava. Na současném stavu ve státních lesích se prý ani podílet nechce.
Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...