Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tkáč vloží společné investice s Křetínským do nového J&T Capital Partners

Ekonomika

  9:21aktualizováno  11:07
PRAHA - Spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč vloží společné investice s podnikatelem Danielem Křetínským do nového holdingu J&T Capital Partners. Cílem nové, v Česku založené holdingové společnosti je správa a rozvoj všech stávajících a budoucích podílů ve společných obchodních projektech tandemu Tkáč a Křetínský.

Daniel Křetínský. foto: archivLidové noviny

Holding už odkoupil podíl 44 procent ve společnosti EPH, která sdružuje původní investice v energetice, a během následujících měsíců odkoupí další vlastnické podíly, které jsou nyní pod Tkáčovou kontrolou. J&T o tom informovala v úterý. Holding podle ní mimo jiné odkoupí podíl 44 procent v mateřské společnosti fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Křetínský, Tkáč, Havrlant a PPF kupují Planeo Elektro. Řetězec loni utržil přes 13 miliard

„Sdružení našich podílů ve společném portfoliu s Danem pod jednu strukturu přinese kromě nepochybně větší přehlednosti zejména výrazné zjednodušení financování rozvoje jak stávajících projektů, tak i budoucích investičních příležitostí,“ řekl Tkáč. J&T Capital Partners bude společností pod výlučnou kontrolou Tkáče, nicméně ekonomicky a kapitálově se na ní bude významně podílet skupina J&T Private Equity Group Limited.

Slovenský finančník Patrik Tkáč.

„Neznám přesnější důvody této operace. Je samozřejmě pravda, že oba se znají, úspěšně spolupracují a důvěřují si delší dobu. Jde o silné partnerství jednoho, kterému jdou investice rok od roku lépe s druhým, který rád prvnímu peníze svěří. Můj osobní tip je, že nejvíce rušno a současně největší potenciál je na minoritních podílech v západoevropských a amerických nákupních řetězcích,“ okomentoval dnes založení nového holdingu ekonom portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Holding během následujících měsíců převezme také 44procentní podíl ve společnosti EP Equity Investment Sárl (EPEI), což je společnost sdružující investice do minoritních podílů v kotovaných společnostech typu Royal Mail, Foot Locker, Sainsbury nebo PostNL, dále podíl 44 procent v EP Global Commerce (EPGC), tedy společnosti zastřešující investici do německé obchodní firmy Metro AG, která v Česku vlastní velkoobchody Makro. Pod nový holding přejde i 44procentní podíl ve společnosti EC Investments (ECI), což je společnost sdružující nákupy z e-commerce, a 40procentní podíl v Czech Media Invest (CMI), která zastřešuje investice z médií.

Společnost EPIF z holdingu miliardáře Křetínského zvažuje vstup na burzu

Po vydání souhlasného stanoviska antimonopolních úřadů a věřitelů prodávajících bude do holdingu také začleněn nepřímý čtvrtinový podíl ve španělských maloobchodních řetězcích CECOSA Supermercados, S.L.U. a CAPRABO, S.A.U., které provozují prodejny v Katalánsku a na Baleárských ostrovech. J&T Capital Partners, respektive jeho dceřiná společnost J&T Energy Holding, dále převezme veškeré závazky z vydaných dluhopisů a směnek, které byly zastřešeny pod společností J&T Energy Financing Limited. Jejich držitelé tak budou i nadále financovat 44procentní podíl v EPH, který odkoupila Tkáčova struktura od Křetínského v prosinci minulého roku.

Bratislavský rodák Tkáč patří k nejbohatším lidem v Česku i na Slovensku, jeho majetek loni časopis Forbes odhadl na na 600 milionů eur (přes 15,5 miliardy korun). V posledních letech se Tkáč pohybuje zejména ve strukturách kolem investiční skupiny J&T, kterou před více než dvěma dekádami spoluzakládal. Na cestě do vyšších pater byznysu mu pomohl jeho otec Jozef. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!