Topná sezona podle zákona trvá od začátku září do konce května. Vytápění může být v tomto období omezeno nebo přerušeno v případě, kdy se průměrné venkovní denní teploty v daném místě dostanou minimálně dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia.
„V pondělí 9. října zahajujeme letošní topnou sezonu. Pokračujeme v pečlivém sledování vývoje venkovních teplot a v případě dlouhodobějšího oteplení budeme pružně reagovat. Naše předávací stanice jsou vybaveny automatickou regulací, která při zvýšení venkovních teplot sama reguluje provozovaná zařízení a omezí vytápění, aby nedocházelo k plýtvání energií,“ uvedla Pražská teplárenská. Společnost zároveň upozornila, že u předávacích stanic, které společnost neprovozuje, je nutné nejdříve kontaktovat jejich provozovatele.
Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v České republice. Aktivity společnosti se soustředí na hlavní město Prahu a přilehlé oblasti. Společnost v roce 2020 od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.
Vytápění se postupně rozbíhá i v dalších městech, v pondělí ho oznámila i Teplárna Otrokovice, která rovněž start sezony odkládala kvůli teplému zářijovému počasí.
Na Chomutovsku a Teplicku začala topná sezona koncem minulého týdne. Společnost ČEZ Teplárenská ji zahájila v těchto lokalitách na základě žádosti zákazníků, a to s ohledem na chladnější večery. Před rokem měli obyvatelé a firmy z Chomutova napojení na centrální vytápění teplo v radiátorech už 15. září.
V Brně začala topná sezona 5. října. „Topné systémy se automaticky spustí při poklesu venkovní teploty pod 15 stupňů Celsia, při vyšší teplotě zůstávají vypnuty. Především pro rodiny s malými dětmi a pro seniory bude určitě ráno a večer příjemnější, když si budou moci v případě potřeby přitopit. Zákazníci, kteří potřebu topit ještě nepociťují, mohou nechat topení vypnuté,“ konstatoval generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.