Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší obchod od příchodu krize: Dell koupí jeho zakladatel

Ekonomika

  16:23
NEW YORK - Slábnoucího amerického výrobce počítačů Dell koupí konsorcium vedené šéfem a zakladatelem firmy Michaelem Dellem a poté stáhne akcie společnosti z burzy. Transakce podpořená skupinou investorů s účastí společností Microsoft a Silver Lake bude mít hodnotu 24,4 miliardy dolarů (463 miliard Kč) a bude největší svého druhu od poslední ekonomické recese.
Dell (ilustrační foto)

Dell (ilustrační foto) foto: Reuters

Transakce ukončí téměř 25 let historie Dellu jako veřejně obchodované společnosti. Její zakladatel má v úmyslu uskutečnit restrukturalizaci a zásadní obrat ve směřování firmy bez tlaku finančních trhů. Dell zůstane generálním ředitelem a největším akcionářem firmy, v níž má nyní 16 procent.

Dell se svou investiční firmou MSD Capital a firma soukromého kapitálu Silver Lake zaplatí za akcii firmy 13,65 dolaru. Přední světový výrobce počítačového softwaru Microsoft k převzetí přispěje úvěrem dvou miliard dolarů a transakci finančně podpoří čtyři banky.

Dell už v roce 2010 podle médií vážně uvažoval o manažerském převzetí firmy. Společnost, která byla kdysi jedničkou na trhu stolních počítačů, v posledních letech trvale ztrácela pozice pod tlakem čínské společnosti Lenovo a domácího konkurenta Hewlett-Packard a klesla na třetí místo.

Hodnota firmy na burze se od loňska do poloviny ledna snížila asi o 40 procent. Po zprávách o plánu převzetí její akcie vzrostly a pohybovaly se mezí očekávanou cenou 13 až 14 dolarů.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat