Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Třeboňský kapr na Vánoce podraží o deset procent. Cena za kilogram se vyšplhá na 120 korun

Prodej kaprů (2020) foto: Martin Veselý, MAFRA

Rostoucí náklady i stoupající cenová hladina v České republice i v zahraničí se odrazí i v ceně tradiční české vánoční pochoutky. Letos o Vánocích se cena kapra bude pohybovat okolo 120 korun, potvrdili to při probíhajících výlovech zástupci českých rybářství.
  10:54

Rybářství Třeboň očekává, že kilogram kapra bude při vánočním prodeji u stánků stát kolem 120 korun. Meziročně tak zdraží asi o deset procent. 

Příčinou jsou rostoucí náklady i stoupající cenová hladina nejen v ČR, ale i v zahraničí. Přesné ceny budou jasnější po podzimních výlovech. Řekl při pondělním výlovu rybníku Rožmberk předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii. S nákupy nečekejte

Cena okolo 120 korun za kilogram je prvotní odhad. „Nezdražují jenom jednotlivé věci, ale zvyšuje se cenová hladina. Nejsou to jenom vstupy. Náš podíl exportu je minimálně 70 procent, tak vidíme, co se děje i v okolí, v Rakousku, Německu. Cena bude tak i na českém trhu vyšší, zatím odhadujeme okolo deseti procent, nicméně musí to potvrdit ještě samotný výlov, protože letošní rok není nikterak příznivý. Duben, květen studený, ryba neměla takové přírůstky jako jiná léta. Čekáme na výsledky hlavně velkých rybníků a Rožmberk nám napoví, jak se rok vyvíjí,“ řekl Provázek.

Z podzimních výlovů, jež začaly před necelými dvěma týdny, čeká Rybářství Třeboň výnos 2 tisíce tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb. 

Vánoční trhy letos v centru Prahy budou, pořadatel už vybírá strom

Fish Market je výhradním prodejcem živých ryb a výrobků z ryb holdingu Rybářství Třeboň. Hlavním artiklem jsou živé ryby, především kapr šupinatý a lysý. Přibližně 70 procent produkce ryb vyváží do Evropy, 30 procent jde na domácí trh převážně před Vánoci. Nejvíc firma vyváží do Německa a Polska, také do Francie, Rumunska či Itálie.

Letošní vývoj na trhu je podle Provázka zatím příznivý, ceny stabilizované. „Konec loňského roku byl silně zmatený, všude rostla covidová čísla, i v zahraničí. Většina rybářství se snažila koncem roku rybu vyprodat, protože nejistota letošního jara byla obrovská. Naštěstí s ústupem covidu v dubnu se trh rozběhl a od Velikonoc začal fungovat standardně, možná i líp, jak se ryba před tím všude vyprodala. Fungovalo Německo, kupodivu i Polsko, které se vždycky v tuto dobu zastaví, fungoval sportovní rybolov,“ řekl Provázek.

Třeboňští rybáři loví Rožmberk, kvůli covidu i letos bez diváků

Za loňský rok získala firma Fish Market kompenzaci osm milionů korun za ušlé tržby z výrobků. U nich byl pokles markantní. „Nefungovaly restaurace, celá gastronomie,“ řekl Provázek.

Třeboňští rybáři v pondělí zahájili čtyřdenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo 50 tisíc lidí, kvůli koronaviru již druhý rok po sobě zrušili. Z Rožmberka čekají výnos 150 tun ryb, řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi
3 200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8 tisíc hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat