Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trh ojetin se otřese, přichází největší evropský vyhledávač

Ekonomika

  12:21
PRAHA - Německý server AutoScout24, který vyhledává ojetá i nová auta po celé Evropě, vstoupil na český internet. S téměř dvěma miliony vozů ve své databázi je AutoScout24 největším evropským vyhledavačem.

ilustrační foto foto: Lidové noviny

Pro srovnání: největší český server Tipcars. cz nabízí okolo šedesáti tří tisíc vozů. "Je to pro mě nová informace, ale nepřekvapuje mě to. Češi rádi vyhledávají přes tyto servery auta v zahraničí, protože mají obecné povědomí o lepších cenách, reaguje Karel Směšný ze společnosti EBM System, která provozuje servery Tipcars a Tipcar.

Počet vozů nabízených na internetu

 Autoscout24.cz  1,9 milionu
 Mobile.de  1,2 milionu
 Tipcars.cz/Tipcar.cz  60 tisíc
 Autobazar.cz  50 tisíc
 Otomoto.cz  přes 30 tisíc
 Cars.cz  přes 30 tisíc
 Automodul.cz  12 tisíc

Zástupce největšího českého serveru si ale nemyslí, že vstupem giganta přijdou o životně důležitou návštěvnost a inzerenty z řad autobazarů. "Těžko předjímat, jak bude postupovat, říká Směšný. Upozorňuje na to, že podobně mezinárodně populární server Mobile.de si své stránky nechal přeložit do češtiny, ovšem nezačal inzerovat automobily od český prodejců.


AutoScout24 si ale na rozdíl od konkurence pořídil českou doménu. Jestli ale plánuje na své stránky lákat inzerenty z řad českých autobazarů, nechce prozradit. "Bohužel, nesmím sdělovat informace týkající se českého trhu, řekl Lidovým novinám Rašíd El Šahed, který má na starosti externí komunikaci serveru.

Největší české autobazary možnost inzerovat na české podobě AutoScout24 láká. "K prezentaci své aktuální nabídky využíváme českých inzertních portálů s touto tematikou. S příchodem AutoScout24 do Česka jsme připraveni portál monitorovat a případně zvažovat svoji prezentaci," říká Pavel Foltýn, PR manažer Auto ESA.

Spolupráci nevylučuje ani další velký autobazar, společnost AAA Auto. Ta je podle svých slov zatím spokojená s návštěvností na vlastním serveru. Provozovatelé lokálních serverů s automobily se ale neobávají, že je nadnárodní gigant smete z trhu. "S naším serverem mají prodejci dobré zkušenosti. Autoscout24 by musel prodejcům nabídnout něco nového, a to bude hodně těžké, říká Směšný.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat