Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trh s elektřinou bude společný

Ekonomika

  11:03
PRAHA - Česko a Slovensko plánují vznik společného trhu s elektřinou. Propojení umožní oběma státům lépe řídit dodávky elektřiny a vyrovnávat spotřebu ve špičce. Píše to deník E15 s odvoláním na mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského.
Elektrické vedení.

Elektrické vedení. foto: Lidové noviny

Protokol o porozumění týkající se propojení trhů podepsali včera v Praze ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a jeho slovenský protějšek Lubomír Jahnátek.

Podle deníku by společný česko-slovenský trh mohl začít fungovat už od ledna příštího roku. Výměna elektřiny bude jednodušší a levnější než dosud. Energetické společnosti nebudou platit vysoké poplatky za rezervaci přeshraničních kapacit.

"Společný trh stabilizuje ceny pro konečné spotřebitele a zvýší bezpečnost dodávek," řekl Bartovský. Podle jeho slov však nemůže být řeč o návratu ke stavu před rozdělením federace a spojením přenosových soustav. "I když se trhy propojí, suverenita řízení obou soustav zůstane zachována," řekl Bartovský s tím, že detaily celého systému obchodování bude zpracovávat tým složený z odborníků obou zemí.

Zatímco Česko má díky přebytku elektřiny nejnižší ceny ve střední Evropě, Slovensko musí už teď proud dovážet a v budoucnu se jeho deficit ještě prohloubí. Podle ministerstva průmyslu propojení obou trhů cenu elektřiny v Česku nezvýší. "Propojení trhů by se v ceně elektřiny nemělo projevit, a pokud ano, tak pozitivně," řekl E15 náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat