Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi stále šetří. Maloobchodní tržby se propadají už 15 měsíců v řadě

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Tržby v maloobchodě se v červenci v meziročním srovnání opět propadly, a to reálně o 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Znamená to, že tržby obchodníků klesají už patnáct měsíců za sebou. Oproti červnovým údajům každopádně pokles zpomalil, neboť tehdy dosáhl až na 3,9 procenta.
  10:54

Meziměsíčně se tržby zvýšily o 0,1 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 4,9 % a meziměsíčně o 1,1 %. Tržby za potraviny klesly o 4,2 % a za nepotravinářské zboží o 3,6 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 13,7 %.

„Maloobchodní tržby se v červenci v meziročním srovnání snižují patnáctý měsíc v řadě, avšak tempo poklesu již pátý měsíc zpomaluje a v určitých sortimentních skupinách dochází k pozvolnému zlepšení situace. Zpomalování poklesu maloobchodních tržeb naznačuje, že situace se mírně začíná zlepšovat. K zásadnímu zvýšení tržeb dojde až ve chvíli, kdy růst nominálních mezd překoná inflaci, což lze očekávat pravděpodobně až na začátku příštího roku,“ říká ekonom Filip Pastucha ze skupiny Deloitte.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost v červenci meziročně klesly o 9,7 procenta, v obchodech s oděvy a obuví o 6,2 procenta a v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 5,4 procenta. Podle ekonomů tak čeští spotřebitelé často utrácí jen za to, co v současné chvíli považují za nutné.

„Češi se obávají ztráty zaměstnání, o své budoucí příjmy a do tohoto mixu vstupuje i všeobecná ekonomická a fiskální situace v ČR. Lidé navíc vyhlížejí ceny tepla či plynu pro letošní zimu. Kombinace těchto faktorů vede k závěru, že spotřebitelé nakupují jen nezbytné zboží a snaží se dále nezadlužovat, což podlamuje nohy maloobchodním tržbám,“ myslí si analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Pokles o 0,7 procenta zaznamenaly obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím pak o 0,4 procenta. Naopak o 7,6 procenta více utratili zákazníci v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky.

Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 4,5 procenta, naopak ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o půl procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o pět procent. Z celoročního pohledu však ekonomové pro rok 2023 očekávají pokles vykázaných maloobchodních tržeb.

„Červencové maloobchodní tržby na první pohled dopadly nad očekávání, což byl však zejména efekt revize dat. Meziměsíční vývoj byl oproti předchozím měsícům slabší, k mírnému zlepšování poptávky spotřebitelů však na základě posledních údajů již dochází, což bude tržby postupně zlepšovat i v druhé polovině roku. Za celý letošní rok však stále míří maloobchod k obdobnému celoročnímu poklesu jako v roce minulém, a to kolem 3,5 %,“ dodává ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Autoři: ,

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...