Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecko by prý mohlo spolupracovat s Kyprem při těžbě plynu

Ekonomika

  9:43
ISTANBUL - Patovou situaci mezi Tureckem a Kyprem by mohla pomoci vyřešit energetická spolupráce ve východním Středomoří. Prohlásil to turecký prezident Abdullah Gül.

Turecký prezident Abdullah Gül. foto: Reuters

Kypr je rozdělen na dvě části - jižní řeckou část a severní, kterou tvoří Severokyperská turecká republika uznávaná jen Ankarou. Rivalita by teď ale mohla ohrozit možný boom v těžbě zemního plynu, napsala agentura Reuters.

Kypr při pobřeží prozkoumává naleziště zemního plynu Aphrodite, kde by se mohlo nacházet až osm bilionů metrů krychlových plynu. To by zemi mohlo pomoci s řešením finančních těžkostí, kvůli kterým požádala o zahraniční pomoc. Turecko ale Kypr důrazně upozornilo, aby s těžbou nezačínalo před tím, než mezi sebou Řekové a kyperští Turci uzavřou dohodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ostrov Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy turecká vojska napadla a okupovala severní části země v reakci na převrat kyperskořeckých nacionalistů. Turecký sever vyhlásil nikým neuznanou nezávislost, jižní část ostrova se později stala členem EU.

Gül na energetické konferenci řekl, že nález plynu by mohl přimět obě strany ke spolupráci. "Krok, který by přispěl k řešení stávajících politických problémů, by mohl začít v ekonomice. Mohl by vzniknout nový hospodářský blok pro spolupráci ve východním Středomoří," řekl podle agentury Reuters prezident. Záštitu nad tímto úsilím by prý mohla mít Evropská unie.

Turci chtějí spolupracovat i s Izraelem

Rýsuje se však i možná energetická spolupráce mezi Tureckem a Izraelem. Vztahy mezi nimi před třemi lety pošramotil zásah izraelského námořnictva proti lodím s humanitární pomocí pro Gazu, při kterém zahynulo devět Turků.

Izrael však objevil velké naleziště plynu ve svém poli Leviathan a mohl by jej dovážet do Evropy. Dodávky za pomoci turecké infrastruktury se přitom zdají být nejefektivnější cestou.

Podle tureckého ministra energetiky země nyní hledá cesty, jak s Kyprem i Izraelem v energetice spolupracovat.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat