Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škody po zemětřesení v Turecku mohou dosáhnout až deseti miliard dolarů

Ekonomika

  12:11
Hospodářské škody způsobené zemětřesením v Turecku se pravděpodobně budou pohybovat v rozmezí od jedné do deseti miliard dolarů (zhruba 22 až 220 miliard Kč). Mohly by tak odpovídat až dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP) Turecka. Podle portálu CNN to vyplývá ze zprávy americké geologické služby USGS.

Ničivé zemětřesení si vyžádalo stovky mrtvých. Podle turecké vlády se zřítilo více než 1 700 domů, mezi nimi také nemocnice v Iskendrunu. Zemětřesení zasáhlo rovněž sousední Sýrii.

Turecká lira sestoupila po katastrofě vůči dolaru na rekordní minimum, oslabovaly rovněž turecké akcie. Istanbulská burza dočasně pozastavila obchodování s akciemi několika podniků z oblasti zasažené zemětřesením. Podle analytika Piotra Matyse ze společnosti In Touch Capital Markets zemětřesení prohlubuje nejistotu před prezidentskými a parlamentními volbami, které jsou plánovány na květen.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že ropovod Kirkúk-Ceyhan, který přepravuje ropu z Iráku do Turecka, zemětřesení nepoškodilo. Vyžádalo si však pozastavení provozu ropného terminálu Ceyhan na jihu Turecka. Kvůli zemětřesení se podle státního provozovatele ropovodů a plynovodů BOTAS rovněž přerušily dodávky plynu do některých tureckých provincií.

Ruská společnost Rosatom uvedla, že jaderná elektrárna, kterou staví na jihu Turecka, neutrpěla v důsledku zemětřesení žádné škody. Firma nyní zjišťuje, zda může bezpečně pokračovat ve výstavbě.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat