Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Typický český dlužník? Muž ve středních letech z Ostravska

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Exekucí v Česku ubývá, přesto se s nimi letos potýká téměř půl milionu lidí. Jak vypadá typický český dlužník? Podle jedné z největších tuzemských exekučních kanceláří je to muž ve středních letech s bydlištěm v Moravskoslezském kraji. Průměrná výška dluhu pak činí více než 73 tisíc korun.

Za necelou polovinu roku vykonali pracovníci Exekutorského úřadu Přerov 19 116 exekucí, což je zhruba o tři tisíce méně, než za stejné období loni. Bezmála pětinu případů řešila jedna ze tří největších tuzemských exekutorských insitucí v Moravskoslezském kraji. A podobná situace na severu Moravy je i letos.

„Co se týče typického profilu dlužníka, ten se prakticky nemění. Nejčastěji jsou jimi muži ve středních letech s bydlištěm v Ostravě,“ uvádí soudní exekutor Tomáš Vrána. Podle statistiky, kterou jeho exekutorský úřad vypracoval, mužů je mezi dlužníky výrazně více, z celkového počtu tvoří téměř dvě třetiny. Nejvyšší dlužná částka bez nákladů na exekuci se vyšplhala až na 95 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Převyšující počet nařízených exekucí u mužů podle Vrány souvisí s tím, že ženy mají jiný životní postoj. „Zatímco ženy častěji volí cestu našetřit si a posléze si danou věc koupit, muži raději vybírají na první pohled jednodušší variantu, tedy nejdříve věc koupit i za cenu zadlužení. Jak dokazuje naše statistika, ne vždy se takové počínání vyplatí,“ míní Vrána.

Celkově v Česku loni exekucí ubylo. Soudy jich nařídily 820 420, což je o 13 procent méně než v roce 2011. Letos exekutoři očekávají další pokles, a to i v souvislosti s legislativními změnami. Na jaře se v Česku vedly zhruba dva miliony nevyřízených exekucí proti 400 tisícům dlužníků.

Infografika – Klikněte pro zvětšení.

Autoři: ,

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč