Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topí se vaše město v dluzích, nebo prosperuje? Zkontrolujte ho on-line

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Česko se stále více zadlužuje. V mínusu však není jen státní pokladna. Dluhy trápí i kraje a radnice jednotlivých měst. Hospodaření jednotlivých obcí teď můžete podrobně sledovat na novém portálu ministerstva financí.

Kolín - ilustrační foto foto: Miaow MiaowReprofoto

Projekt Státní pokladny, který od ledna propojil 17 500 různých úřadů a zhruba 280 organizačních složek státu, se od května rozrostl o databázi Monitor. V ní může každý přehledně sledovat, jak se státu daří výběr daní či jak hospodaří ministerstva, kraje či jednotlivé obce.

Dluhy jednotlivých krajů ke konci roku 2012 (v miliardách)
KRAJDLUHKRAJDLUH
Středočeský3,577Pardubický2,015
Jihočeský0,785Vysočina0,950
Plzeňský0,000Jihomoravský2,293
Karlovarský2,098Olomoucký3,906
Ústecký2,682Zlínský1,646
Liberecký0,940Moravskoslezský2,404
Královéhradecký1,179CELKEM24,475

Aplikace je zatím v plenkách a řadu funkcí zatím nenabízí. Problémy se objevují například při vyhledávání obcí nebo porovnávání jejich hospodaření. Server Lidovky.cz proto připravil přehledný rozcestník na jednotlivé záznamy hospodaření krajů a jejich sídelních měst, který najdete na konci tohoto článku.

„Dosud byla spuštěna pouze základní verze webu Monitor, která bude v průběhu roku doplňována o další funkce a možnosti,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Plně funkční by měl být Monitor až koncem letošního roku.

Dluhy rostou u měst i krajů

Dosud mohli občané kontrolovat hospodaření obcí v uživatelsky nepříliš přívětivé databázi ÚFIS, ta však obsahuje údaje z konce roku 2011 (tabulku zadluženosti českých měst najdete níže). Na Monitoru Státní pokladny už ale najdete i data za rok 2012. Web se bude aktualizovat jednou za čtvrtletí u dat z Centrálního systému účetních informací státu a jednou za měsíc u dat z Rozpočtového informačního systému.

Žebříček zadluženosti českých měst

Jak je zadluženo Vaše město

V žebříčku nejvíc zadlužených měst koncem roku 2011 vévodil Kolín, jehož závazky vznikly v souvislosti s přípravou průmyslové zóny pro automobilku TPCA a výstavbou bytů. ČTĚTE VÍCE

Oproti roku 2011 dluhy obcí stouply o osm miliard. Celkem tak české radnice dluží na 90 miliard korun. Také kraje se pustily do utrácení, jejich dluh vzrostl o více než dvě miliardy na 24,5 miliardy korun.

Půjčky obce využily stejně jako v předchozích letech zejména na rekonstrukce a výstavbu místních komunikací, kanalizací, čistíren odpadních vod, na předfinancování investičních projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie a na regeneraci a výstavbu bytového fondu.

Která města hospodaří lépe?

Podíl obcí s dluhem se podle údajů ministerstva financí zvyšuje s rostoucím počtem obyvatel. „Nejnižší procentní podíl zadlužených obcí (19,5 procenta) lze nalézt v nejnižší velikostní kategorii od jednoho do sta obyvatel. Všechna města s počtem obyvatel nad 50 tisíc vykazují dluh v souhrnné výši více než 58,4 miliardy korun, což je o 7,6 miliardy více než v roce 2011,“ uvádí Kalouskův resort.

Jak by vypadalo srovnání tradičně rivalských českých měst? Server Lidovky.cz je na základě údajů z Monitoru porovnal. Podívejte se:

Praha x Brno

Vývoj příjmů a výdajů Prahy.

Vývoj příjmů a výdajů Brna.

Praha x Brno

Pardubice x Hradec Králové

Vývoj příjmů a výdajů Pardubic.

Vývoj příjmů a výdajů Hradce Králové.

Pardubice x Hradec Králové

Liberec x Jablonec nad Nisou

Vývoj příjmů a výdajů Liberce.

Vývoj příjmů a výdajů Jablonce nad Nisou.

Liberec x Jablonec nad Nisou

Ostrava x Opava

Vývoj příjmů a výdajů Ostravy.

Vývoj příjmů a výdajů Opavy.

Ostrava x Opava

Karlovy Vary x Cheb

Vývoj příjmů a výdajů Karlových Varů.

Vývoj příjmů a výdajů Chebu.

Karlovy Vary x Cheb

Tábor x Písek

Vývoj příjmů a výdajů Tábora.

Vývoj příjmů a výdajů Písku.

Tábor x Písek

Jak hospodaří čeští politici?

Kam plynou státní peníze? Klikněte pro přehled

Autor: