Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Karlových Varech znovu vytrysklo Vřídlo. Venku a zatím jen zkušebně

  14:21
KARLOVY VARY - V Karlových Varech v pátek opět vytryskl pramen Vřídla. Je venku před kolonádou a zatím jen ve zkušebním provozu. Do plného provozu půjde známý výtrysk horkého minerálního pramene až na začátku května při zahájení lázeňské sezony, řekl při pátečním zkušebním spuštění Vřídla náměstek primátora Čestmír Bruštík.

„Bude ještě třeba dodělat zemní práce v okolí fontány a vysadit zeleň. Proto po dnešním zkušebním puštění Vřídla bude pramen zase odstavený,“ řekl Bruštík (nez.).

Protože kopule Vřídelní kolonády, kde dosud pramen prýštil je v havarijním stavu, bylo Vřídlo od lednové odstavky mimo provoz. Město v té době provizorně vybudovalo venkovní výtrysk před kolonádou. Přesun přišel na více než devět milionů korun bez DPH.

Ačkoli byli návštěvníci největších českých lázní v posledních desetiletích zvyklí, že Vřídlo tryská v uzavřené budově, nebylo to tak vždy. Náměstek primátora Jiří Klsák (KOA) řekl, že 26 let, od roku 1939 až do poloviny sedmdesátých let minulého století, prýštil pramen na volném prostranství. Teprve poté byl zastřešen novou Vřídelní kolonádou.

Po přesunutí výtrysku čeká město ještě na podzim stěhování krenotechnologie pod Vřídelní kolonádou a v příštím roce začne rekonstrukce Vřídelní kolonády. Ta by měla podle současných odhadů stát 30 až 40 milionů korun. Částka se ale může hodně měnit podle zjištěného skutečného stavu kolonády.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat