Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Airbnb či Booking budou v ČR pod dohledem, plánuje rezort. Kvůli šedé ekonomice

Ubytování booking.com (ilustrační snímek) foto: Profimedia.cz

Novela zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu z dílny ministerstva pro místní rozvoj (MMR) počítá s tím, že místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci. Změna se bude týkat například platforem Airbnb, Booking nebo Tripadvisor. Úprava je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení, platit by mohla od července 2025.
  10:52

„Po registraci bude těmto jednotkám vydáno registrační číslo. To bude muset být uvedeno u každé nabídky zveřejněné na internetové platformě. Platformy zároveň budou mít povinnost v pravidelných intervalech MMR zasílat informace o fungování jednotlivých registračních čísel. Veškeré tyto činnosti se budou odehrávat plně elektronicky prostřednictvím dálkového přístupu,“ uvedla mluvčí rezortu pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Novela zákona o cestovním ruchu zavádějící povinnost registrace ubytovatelů přes on-line platformy je reakcí na nařízení Evropské komise, které by mělo začít platit od letošního podzimu. Regulační zákon MMR připravovalo už minulý rok, s ohledem na návrh EK ale přípravy odložilo a podalo do meziresortního řízení až letos. Podle Hešíkové stát přijetím zákona získá přehled o hostitelích a místech krátkodobého ubytování, které dosud v mnoha případech působí v šedé zóně ekonomiky.

Často spojovaným problémem s krátkodobým ubytováním je rušení nočního klidu. Tuto problematiku ale novela řešit nebude. Podle MMR totiž rušení nočního klidu nespadá do právních předpisů upravujících podmínky podnikání v cestovním ruchu a řešit by ho mělo ministerstvo vnitra. O dalších regulacích bude možné uvažovat, až kdyby se ukázalo, že je současný právní rámec nedostatečný, uvedla mluvčí. Že se mnozí hostitelé pohybují v šedé zóně ekonomiky, je podle ní totiž dáno především jejich anonymitou.

Podle Gosii Kacprzykové, manažerky veřejné politiky pro střední a východní Evropu ve společnosti Airbnb, firma obecně spravedlivou a přiměřenou regulaci vítá.

„Airbnb se chce podílet na řešení problémů, kterým dotčené komunity čelí, a proto také spolupracujeme s vládami v celé Evropské unii, abychom hostitelům pomohli sdílet jejich domovy, dodržovat pravidla a platit daně. Jsme rádi, že česká vláda v současné době konzultuje zavedení digitálního, uživatelsky přívětivého registračního systému, který podpoří hostitele a zároveň úřadům poskytne informace, které potřebují k účinné regulaci sdíleného ubytování,“ dodala.

Airbnb se podle ní také zasazuje o spravedlivé, přiměřené a harmonizované předpisy, které přispívají ke zdravému oživení cestovního ruchu a zároveň umožňují hostitelům v Česku nabízet svůj domov k pronájmu „A to zejména v době, kdy dodatečný příjem pomáhá českým obyvatelům vyrovnat se s rostoucími životními náklady. Vždy je důležité, aby pravidla na ochranu bydlení byla přiměřená, nezbytná a odrážela situaci lidí v 21. století,“ míní Kacprzyková.

Aktuální data k počtu turistů využívajících přenocování přes on-line ubytovací platformy ČTK nemá k dispozici. Ze starších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v Česku se přes on-line ubytovací platformy Airbnb, Booking, Expedia a Tripadvisor v roce 2019 před koronavirovou pandemií uskutečnilo zhruba 9,4 milionu přenocování, tedy oproti roku 2018 o milion více. Poslední data k on-line ubytovacím platformám ČSÚ uvádí ke covidovému roku 2021, tehdy počet přenocování v Česku dosáhl přibližně tří milionů.

Z 9,4 milionu přenocování v roce 2019 připadlo 1,6 milionu na domácí a 7,8 milionu na zahraniční turisty. Téměř dvě třetiny přenocování se přitom uskutečnilo v Praze a drtivou většinu obstarali nerezidenti. Následoval kraj Jihomoravský, kde bylo zhruba 491 tisíc přenocování a kraj Jihočeský s 479 tisíc přenocování. Tam ale většinu tvořili tuzemští turisté.

Také předloni byla v přenocování nejoblíbenější Praha. Z tří milionů přenocování tvořili 1,6 milionu domácí turisté a 1,4 milionu zahraniční. Ze zahraničních turistů do Česka nejvíce cestovali Němci a Američané.

Autoři: ,