Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Účet za volební sliby? Nejdráž vyjdou vize komunistů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Politické strany prošpikovaly svoje programy sliby za desítky miliard korun. Nejdráž vyjdou plány komunistů, které se podle propočtu LN a Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) můžou ročně vyšplhat ke stovce miliard korun.

Velké dodatečné výdaje mají programy dalších levicových stran, lidovců či hnutí ANO. Pravicová ODS a TOP 09 se drží naopak zkrátka. I jejich nápady však uberou z rozpočtu jednotky miliard.

Snížení DPH. Zvýšení daňové slevy na dítě. Zavedení minimálního důchodu. Ale i zrušení daně z převodu nemovitosti a odstropování mateřské. Nejdražší položky v košíku předvolebních slibů jsou v daňové a sociální oblasti.

Účet za předvolební sliby – ČSSD, KSČM, SPOZ

Například návrat snížené sazby DPH z 15 na 10 procent by rozpočet podle ekonomů připravil o 25 až 35 miliard korun. Bez desetimiliardové injekce se neobejdou ani lákadlo jako minimální důchod nebo zvýšené slevy na dítě u daně z příjmu.

I proto zejména představitelé levice svůj rozlet na přímý dotaz brzdí. „Pokud jde o DPH, je to podmíněno růstovým potenciálem ekonomiky,“ přiznává místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Účet za předvolební sliby – TOP 09, ODS, ANO, KDU-ČSL

Na to, že se české hospodářství znovu rozjede, spoléhají i sociální demokraté nebo lidovci. „Každé procento hospodářského růstu znamená velmi střízlivě 12 miliard do rozpočtu navíc,“ míní Jan Mládek (ČSSD), stínový ministr financí. TOP 09 spoléhá v dodatečných příjmech raději na věci, které už schválil předchozí Nečasův kabinet.

Jde například o opatření pro lepší výběr daní. „Nadále se chceme chovat uměřeně. Nebudeme slibovat to, co není možné splnit,“ říká místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.

Autor: