Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Účet za volební sliby? Nejdráž vyjdou vize komunistů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Politické strany prošpikovaly svoje programy sliby za desítky miliard korun. Nejdráž vyjdou plány komunistů, které se podle propočtu LN a Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) můžou ročně vyšplhat ke stovce miliard korun.

Velké dodatečné výdaje mají programy dalších levicových stran, lidovců či hnutí ANO. Pravicová ODS a TOP 09 se drží naopak zkrátka. I jejich nápady však uberou z rozpočtu jednotky miliard.

Snížení DPH. Zvýšení daňové slevy na dítě. Zavedení minimálního důchodu. Ale i zrušení daně z převodu nemovitosti a odstropování mateřské. Nejdražší položky v košíku předvolebních slibů jsou v daňové a sociální oblasti.

Účet za předvolební sliby – ČSSD, KSČM, SPOZ

Účet za předvolební sliby – ČSSD, KSČM, SPOZ

Například návrat snížené sazby DPH z 15 na 10 procent by rozpočet podle ekonomů připravil o 25 až 35 miliard korun. Bez desetimiliardové injekce se neobejdou ani lákadlo jako minimální důchod nebo zvýšené slevy na dítě u daně z příjmu.

I proto zejména představitelé levice svůj rozlet na přímý dotaz brzdí. „Pokud jde o DPH, je to podmíněno růstovým potenciálem ekonomiky,“ přiznává místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Účet za předvolební sliby – TOP 09, ODS, ANO, KDU-ČSL

Účet za předvolební sliby – TOP 09, ODS, ANO, KDU-ČSL

Na to, že se české hospodářství znovu rozjede, spoléhají i sociální demokraté nebo lidovci. „Každé procento hospodářského růstu znamená velmi střízlivě 12 miliard do rozpočtu navíc,“ míní Jan Mládek (ČSSD), stínový ministr financí. TOP 09 spoléhá v dodatečných příjmech raději na věci, které už schválil předchozí Nečasův kabinet.

Jde například o opatření pro lepší výběr daní. „Nadále se chceme chovat uměřeně. Nebudeme slibovat to, co není možné splnit,“ říká místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat