Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostrý Moravec nafukoval partajní lídry. Došlo i na obsazování ministerstev

Česko

  22:35aktualizováno  22:53
PRAHA - Moderátor Václav Moravec v dobré formě, kličkující politici, sliby a atmosféra volebního předvečera. Takové byly kulisy debaty lídrů politických stran v České televizi.

Volební superdebata. foto: ČTK

Kongresové centrum zažilo souboj stranických lídrů, který udělal televizní tečku za předvolební kampaní. Moderátor Václav Moravec v něm předvedl dobrou formu. Dal tak zapomenout na kritiku, že se ve svém nedělním diskuzním pořadu chová k politikům místy až příliš přátelsky.

Lídři stran se při nepříjemných dotazech sice snažili kličkovat a odvádět řeč tam, kde cítí svoji sílu. Moravec je ale vždy snažil vracel zpět k meritu věci a zaplněné Kongresové centrum v Praze mu hlasitým potleskem dávalo najevo sympatie.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaskočení politici místy špatně skrývali rozladění. Třeba když Moravec Okamurovi vyčetl, že chyběl na 33 procentech jednání Senátu a přitom jeho hnutí prosazuje přímou odvolatelnost politiků. "Měli by občané právo odvolat politika, který nechodí do práce," pálil po Okamurovi ostrými. Během dvouhodinové debaty přivedl do úzkých i ministra v demisi Zdeňka Žáka (kandiduje za SPOZ), Andreje Babiše (ANO) a třeba i Karla Schwarzenberga (TOP 09).  

K důchodové reformě

Z debaty vyplynulo, že jedno z hlavních témat Nečasova kabinetu - důchodovou reformu, čekají velké změny. K levicovému plánu na zrušení II. pilíře se totiž přidali i lidovci či Úsvit. Letošní novinka penzijního systému tak bude mít zřejmě jepičí život. Na umrtvení II. pilíře penzí, který umožnil vyvádění části peněz z průběžného systému do soukromých fondů, se shodla většina stranických lídrů v Superdebatě ČT.

„Měli jsme pravdu, když jsme proti takovému zákonu dělali obstrukce ve sněmovně,“ prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Společně s ním chtějí utnout II. pilíř komunisté, Zemanovci, ale i lidovci a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka v superdebatě ČT.

„Pokud budou mít lidé zájem, můžou přejít do I. nebo III. pilíře. Případně dostanou peníze zpátky. Dá se to stihnout do roku 2014,“ naznačil řešení předseda KSČM Vojtěch Filip.
Na pokračování a zatraktivnění penzijního spoření trvá ODS i TOP 09. Hnutí ANO má v plánu povinnou účast v II. pilíři pro nové účastníky pracovního trhu. Kolik let by v něm ale lidé museli strávit, než by si peníze mohli vybrat, lídr hnutí Andrej Babiš neuvedl.

Protesty proti televizi

Před kamerami se nejdříve střetli šéfové ČSSD, KSČM, ODS a TOP 09 jako zástupci stran, které byly ve sněmovně v minulém obdobím. Živěji bylo ale ve druhé části, kde o body bojovali noví adepti o dolní komoru: ANO, Úsvit, lidovci, SPOZ a zelení.

Před budovou pražského Kongresového centra však protestovaly desítky členů Pirátské strany, volebního bloku Hlava vzhůru a Strany svobodných občanů proti neúčasti jejich zástupců ve večerní superdebatě. Podle ČT je kritériem výběru hostů do pořadu opakovaná účast v předchozích 14 předvolebních debatách.

Kdo by měl obsadit vládní resorty?

Lídři stran měli v debatě vyjmenovat, koho by v případě sestavování vlády nominovali na post ministr financí, spravedlnosti a práce a sociálních věcí.

ČSSD: Jan Mládek (finance), Jiří Dienstbier (spravedlnost) a Roman Sklenák (sociální věci).

KSČM: Jiří Dolejš nebo Miloslava Vostrá (finance), Stanislav Grospič (spravedlnost), Miroslav Opálka (sociální věci).

TOP 09: Miroslav Kalousek (finance), Stanislav Polčák (spravedlnost), Helena Langšádlová (sociální věci).

ODS:  Zbyněk Stanjura (finance), Jiří Pospíšil (spravedlnost) a Lenka Kohoutová (sociální věci).

ANO: Andrej Babiš (finance), Hana Válková (spravedlnost), Jaroslava Jermanová (sociální věci).

KDU-ČSL: Jan Švejnar nebo Tomáš Sedláček (finance), Ondřej Závodský nebo Pavel Svoboda (spravedlnost), Václav Krása (sociální věci).

SPOZ: Martin Pecina (finance), Marie Benešová (spravedlnost), František Koníček (sociální věci).

Strana Zelených: Jiří Čáslavka (finance), Eliška Wagnerová (spravedlnost), Jitka Seitlová (sociální věci).

Úsvit: Účast ve vládě odmítá.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!