Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyčteno z volebních lístků. Povolání? Prosazuje výstavby chodníků

Česko

  6:00
PRAHA - Kandidáti Zemanovců či lidovců možná našli způsob, jak na poslední chvíli zlákat na svou stranu nerozhodnuté voliče. Někteří z nich si totiž dali záležet, co o sobě na volebním lístku uvedou. Nezůstali u informace, kolik je jim let a čím se živí. Do kolonky povolání vepsali i pár slov o sobě navíc. Ať už věcných, populistických či úsměvných.

Sčítání volebních lístků foto: ČTK

Jsou voliči, kteří sahají do obálky s volebními lístky najisto. Na druhé straně se ale najdou tací, kteří si lístky jeden po druhém pročítají a rozhodují se až těsně před volbami, který z nich hodí do urny.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

A právě u této skupiny voličů by mohli zabodovat například Zemanovci. Na rozdíl od většiny stran totiž řada jejich kandidátů popisuje sama sebe velmi detailně a pochopitelně lichotivě. "Propagátorka zrušení imunity zákonodárců," představuje se na volebním lístku například Marie Bořutová, starostka obce Trnava. Jakým konkrétním způsobem se o změnu zasazuje, už neuvádí. 

Volební lístek SPOZ ve Zlínském kraji

Volební lístek SPOZ ve Zlínském kraji. Klikněte pro zvětšení.

Petr Večeřa ze zlínské kandidátky SPOZ pro změnu za svou profesi - ředitel Správy majetku města Chropyně - připsal: "Prosazuje zveřejňování záznamů z jednání zastupitelstev." A místostarosta obce Nedakonice Jaromír Klečka se zas voliče snaží oslovit zmínkou, že "prosazuje výstavby chodníků v obci".

SPOZ vysvětluje, že detailní medailonky jednotlivých kandidátů jsou v zájmu co největší informovanosti voličů. "Voliči by měli znát své kandidáty. Jsme rádi, že jsme jim tyto informace na volebním lístku mohli zprostředkovat," uvedl mluvčí strany Vladimír Kruliš. Ostatně i jeho jméno figuruje na zlínské kandidátce a i on přidal detail navíc: manažer prezidentské kampaně Miloše Zemana.

1. cechmistr PŘÁPAROČOB

Podle ministerstva vnitra je vše v pořádku. Do kolonky povolání je možné vtěsnat i takové informace, jaké uvádí někteří Zemanovci. "Neměl by se tam ale třeba uvádět jejich koníček. Třeba když je někdo včelař. Ale zas na druhou stranu, když je tím proslavený, tak i to je možné. Neexistuje na to vyloženě pravidlo, že něco uváděné být nemá," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Vladimír Řepka.

Díky tomu mohl zástupce olomoucké kandidátky SPOZ Miroslav Marek napsat ke svému jménu i to, že je zakladatel a 1. cechmistr cechu PŘÁPAROČOB (pro neznalé: cech Přátel pátého ročního období).

Obsah zkoumá soud

Kandidátní listiny, které později voliči vidí v podobě volebních lístků, odevzdávají jednotlivé strany na krajské úřady. Vnitro do obsahu nezasahuje, některé úřady ale podle zjištění serveru Lidovky.cz údaje v kolonce povolání redukují.

"Nyní je proces registrace kandidátních listin krajskými úřady (včetně soudního přezkumu) a následný tisk hlasovacích lístků ukončen. Kdyby měl někdo pochybnost, že kandidátní listiny nejsou (nebyly) v souladu se zákonem, může se obrátit do deseti dnů po vyhlášení volebních výsledků Státní volební komisí obrátit na soud," uvedl mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Kandidáti podle vyjádření vnitra dokonce nejsou omezeni ani počtem znaků. Proto třeba zaujme jméno Jiřího Dvořáčka na kandidátce KDU-ČSL v Jihomoravském kraji. Jeho medailonek je totiž dlouhý přes tři řádky. Za důležité totiž považoval uvést o sobě mimo jiné i to, že má za sebou "dlouholetou působnost v organizaci Junák - svaz skautů a skautek ČR".

Právě lidovci jsou druhou stranou, jejíž kandidáti se o sobě hodně rozepsali. František Holčák z Velkých Karlovic se představil jako "nejuznávanější trenér dostihových koní a jezdců, nejúspěšnější trenér rovinových koní v ČR" a také "majitel legendární dostihové centrály Valencio".

A když už padlo slovo legendární: kandidát SPOZ, agronom František Čuba se v kolonce povolání představil také jako "šéf legendárního JZD AK Slušovice". 

Lístky jako reklama

Někteří kandidáti ale v sebeprezentaci zašli ještě dál a volební lístky využili přímo pro propagaci svých firem. Učinili tak zástupci Strany soukromníků ČR. Jejich břeclavský zástupce Jan Baránek na lístek dostal webové adresy svých aktivit, takže mu jen může závidět jeho kolega Radoslav Fiala, který uvedl profesi horská chata Arnika Lopeník.

Dlužno podotknout, že nikde nedosáhli na výkon z roku 2002, kdy v Ostravě fungovala kandidátka Helax – Ostrava se baví. Ta byla svou formou reklamu rádia Helax. V těchto i dalších třech volbách dosáhla jen minimálního počtu hlasů.

Vybráno z volebních lístků

Sice v menším měřítku, ale i na volebních lístcích dalších stran, nejen SPOZ a KDU-ČSL, lze najít kandidáty, kteří se v kolonce povolání rozepsali.

KDU-ČSL v Jihomoravském kraji:

  • Zdeněk Nekula, neuvolněný starosta obce Těšetice, risk manažer přední leasingové společnosti, včelař

Změna v Olomouckém kraji:

  • Alice Háková, odbornice v oblasti ochrany přírody, instruktorka ekologické výchovy, tajemnice občanského sdružení „Montessori škola a rodina“

SPOZ v Olomouckém kraji:

  • Miroslav Marek, zakladatel a 1. cechmistr cechu PŘÁPAROČOB

Hlavu vzhůru v Ústeckém kraji:

  • Viktor Hübl, hokejista HC Litvínov, nejlepší střelec klubu, dres číslo 26, nominován hnutím Pro sport a zdraví

Strana svobodných občanů v Moravskoslezském kraji:

  • každý kandidát si u jména uvedl "daňový poplatník" - včetně studentů
  • Petr Hadaščok - důchodce bojující za práva pejskařů, autor petice proti povinnému označování psů čipem bez možnosti volby jiného způsobu označení psa, daňový poplatník

Svobodní v Jihomoravském kraji:

  • Jakub Ježek, právník - za nízký daně a štíhlý stát

Změna v Jihomoravském kraji:

  • Miroslav Patrik, ekolog, celostátní koordinátor ankety Ropák roku a koordinátor celostátní akce Den bez aut 1991 – 2007
Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...