Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie podezírá Zemanovce z přestupku. Hrozí jim pokuta kvůli volebnímu spotu

Česko

  12:55
PRAHA - Kvůli předvolebnímu videoklipu čeká Stranu práv občanů Zemanovci správní řízení. Hrozí jí pokuta kvůli policistovi v uniformě, který vystupuje v jejich spotu. Policie totiž stranu podezřívá ze zneužití služebního stejnokroje.

Policista vystupující v předvolební klipu SPOZ foto: Reprofoto

Server Lidovky.cz jako první upozornil, že Zemanovci zahrnuli do svého videoklipu i pasáž s policistou, která jim může způsobit problémy se zákonem. Příslušníci ozbrojených složek totiž žádnou politickou stranu podporovat veřejně nesmí. Ukázalo se, že muž je jen herec v policejní uniformě. I přesto mají Zemanovci co vysvětlovat.


"Domníváme se, že použitím oděvu zaměnitelného s úplným služebním stejnokrojem příslušníka bezpečnostního sboru České republiky mohl být porušen právní předpis a mohlo dojít ke spáchání přestupku proti pořádku ve státní správě a v územní samosprávě," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

"Zaslali jsme tedy oznámení o podezření ze spáchání přestupku na příslušný správní orgán. Ten je ze zákona oprávněn rozhodnout, zda se v tomto případě o přestupek jedná, či nikoliv," dodala.

Citace přestupku, jehož se SPOZ možná dopustil

"Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně na místě veřejnosti přístupném nosí neoprávněně vojenský nebo služební stejnokroj příslušníků ozbrojených sil nebo ozbrojených sborů, nebo takové součásti stejnokroje, které jsou s úplným stejnokrojem zaměnitelné, ačkoliv není příslušníkem ozbrojených sil nebo ozbrojených sborů.“

Za klamání voličů policistou však Zemanovcům hrozí jen drobná pokuta. "Za tento přestupek lze uložit správním orgánem pokutu do 3 000 Kč," upřesnila Ježková.

Uniforma? Ne, pouze kostým

Zemanovci však od začátku odmítají, že by porušili zákon. Zdůraznili, že uniforma, kterou má muž ve videoklipu na sobě, není pravá. "Jedná se pouze o kostým - ten, jak vidíte, není platný - nemá prvky, které musí uniforma obsahovat," uvedl mluvčí strany Vladimír Kruliš. Podle policie toto však běžný občan na první pohled nemusí rozpoznat. "Mohlo by se proto jednat o zneužití služebního stejnokroje," tvrdí Ježková.

Volební spot Zemanovců je už několik dní k vidění na kanálech veřejnoprávní televize, která povinně vysílá videoklipy všech politických stran. Promlouvá v něm několik lidí různého věku, kteří vysvětlují, proč půjdou k volbám. "Protože chci, aby se všechny zlodějiny došetřily," vysvětluje ve spotu svůj důvod i policista v uniformě stojící před blikajícím vozem.

PSALI JSME:

Strana musela přiznat, že jde o jejich příznivce, který si na sebe oblíkl kostým. Nikoli pravého policistu. V takovém případě by totiž porušili zákon.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!