Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Udržovací vláda? Kdepak, ministři bez důvěry připravují zakázky za miliony

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Kabinet Jiřího Rusnoka, který vládne Česku bez důvěry už téměř půl roku, se po říjnových volbách dušoval, že bude ve svých krocích zdrženlivý. Ještě před svým odchodem ale ministři vypisují zakázky za desítky milionů a tlačí své ambiciozní plány, nad kterými odborníci kroutí hlavou.

Rusnokova vláda v Lánech foto: Petr Topič, Mafra

Krátce po sečtení výsledků sněmovních voleb, které skončily pro většinu ministrů Rusnokovy vlády v dresu Zemanovců tvrdým debaklem, se nechal premiér slyšet, že jeho kabinet v demisi bude působit jen jako udržovací. Jeho cílem mělo být zejména udržení toku evropských dotací do Česka.

Kdo čekal zdrženlivost při vypisování státních zakázek, ten se mýlil. Když po volbách server Lidovky.cz oslovil odcházející ministry s otázkou, zda plánují ve svých resortech provádět další nákupy, v drtivé většině případů to popírali.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr vnitra Martin Pecina konkrétnější být nechtěl. „Pan ministr hodlá ministerstvo udržovat v chodu tak, aby plnilo všechny své zákonné funkce,“ vzkázal v listopadu serveru Lidovky.cz jeho mluvčí Pavel Novák. V tu chvíli už ministrovi v demisi schválila vláda bez důvěry obří nákup 840 nových aut za více než půl miliardy korun.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský

Stejný příklad se nyní opakuje na ministerstvu životního prostředí. Jak informoval deník MF DNES, ministr v demisi Tomáš Podivínský hodlá ještě před příchodem svého nástupce také na poslední chvíli obměnit autopark.

Konkrétně má jít 130 nových vozů za desítky milionů korun. na leasing a s údržbou od externích firem. Mimochodem, Podivínský byl jediným ministrem, který dotazy serveru Lidovky.cz o jeho dalších krocích v úřadu nechal bez odpovědi.

Obměna vozového parku je mezi odcházejícími ministry oblíbená. Plány na nákup aut za desítky milionů oznámil i Jiří Cienciala z ministerstva obchodu a průmyslu i ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Studie na kanál, který nikdo nechce

Také ministr dopravy Zdeněk Žák se po volbách neostýchá realizovat své plány. Na ambiciozní projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který vytvářející koalice odmítá, nechal vypracovat odbornou studii za 25 milionů.

Ministr tento plán serveru Lidovky.cz obhajoval z důvodů možného čerpání evropských dotací. Dokument o ekonomické efektivitě obřího projektu má upozornit na různá rizika spojená s ochranou přírody a nebo s odporem místních obyvatel v závislosti na konkrétním trasování chystané vodní cesty.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdaleka největší dopad posledních kroků Rusnokova kabinetu by však měly ambice ministra průmyslu Ciancialy. Ten počátkem prosince na půdě vlády prosazoval prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech, zřízení státní těžařské firmy a navrácení vyvlastňovacího paragrafu do horního zákona.

Po jednání se starosty severočeských obcí však Jiří Rusnok prohlásil, že jeho vláda už o prolomení limitů těžby usilovat nebude.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!