Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyvlastňování kvůli těžbě uhlí? 'Vláda bez důvěry zkouší, co se dá'

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Prolomení uhelných limitů a vytvoření státní těžařské firmy bude znamenat jen další devastaci obcí na severu Čech a paralyzuje další rozvoj kraje. Shoduje se na tom místostarosta nejvíc ohrožené obce, stínový ministr životního prostředí i šéf zelených.

Sesuvy půdy zámku Jezeří foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Server Lidovky.cz ve čtvrtek přinesl návrh ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciancialy, který počítá s prolomením limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech, zřízením státní těžařské firmy a navrácení vyvlastňovacího paragrafu do horního zákona. (více čtěte ZDE)

Má takový plán smysl a je vůbec vhodné, aby kabinet Jiřího Rusnoka bez důvěry parlamentu rozhodoval o strategických záležitostech státu?

Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt

Uhlí za limity podle nejnovějšího návrhu Státní energetické koncepce nepotřebujeme. Jeho podíl na energetickém mixu by měl klesnout. Ta snaha je naprosto jasná – je to pokus o prolomení limitů a likvidaci dalších obcí na severu. Tato vláda zkouší společně s odbory a těžaři všechno, co se dá.

Je to nepochybně další z nápadů, které vychází z návrhů pana ministra Kuby, který chtěl vrátit vyvlastňovací paragrafy do horního zákona, pokud by vyvlastnění bylo ve prospěch státní firmy. K ministrům této vlády asi nemůžu říct něco slušného. Je to hledání způsobu, jak to tu dál ničit. Jiný důvod to nemá. Uhlí nepotřebujeme, údaje o nezaměstnanosti jsou nesmyslné.

Vladimír Špidla, stínový ministr životního prostředí (ČSSD)

Stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla na programovém shromáždění ČSSD.

Vláda, která nezískala důvěru parlamentu, nemá právo rozhodovat o takto závažných věcech. Ústavně sice může, ale není to zodpovědné. Měla by to přenechat příští vládě. Tato jednání se odehrávají mimořádně rychle a improvizovaně, což v této situaci není absolutně vhodné.

Prolomení limitů by v zásadě znamenalo vytvoření stavebních uzávěr u zhruba 30 obcí, protože v ten okamžik by veškeré zásoby, které nejsou odepsané, musely být zabezpečeny podle horního zákona. Zda bude těžit státní podnik, nebo soukromý, je sice důležitý rozdíl, ale na celkové situaci to příliš nemění.

Je to strategické téma a musí se vyvážit, zda jsou přínosy těžby tak velké, aby ospravedlnily likvidaci domovů pro dva tisíce lidí a omezil se rozvoj nejméně 30 obcí. Zásadně nesouhlasím s vyvlastňování zastavěných ploch.

Anketa

Souhlasíte se státní těžbou uhlí v severních Čechách?

Ano, zaručí to, že se peníze do regionu vrátí. 99
Ne, prolomení limitů nemá smysl. 1275
Ne, ale uhlí by měly soukromé společnosti těžit i přes limit. 8
Nevím, neumím to posoudit. 15

Ondřej Liška, předseda Strany zelených

Ondřej Liška

Limity naší trpělivosti byly už dávno prolomeny. Naprosto alarmující je už samotný fakt, že vláda přátel Miloše Zemana, která je bez mandátu, chce činit jakékoliv rozhodnutí, které souvisí s územními limity.

Prolomení limitů znamená vysídlení tisíců lidí a celých rodin z jejich domovů a to jen kvůli chamtivosti uhelné lobby, neboť z ekonomického ani energetického hlediska je to zcela nerozumné, a pro zdraví lidí a prosperitu tohoto regionu vyloženě škodlivé.

Rusnokova vláda by namísto atentátu na příští generace obyvatel Ústeckého kraje měla přemýšlet jak modernizovat ekonomiku, podpořit energetické úspory podniků i domácností a zajistit regionům postiženým těžbou prosperitu, která nebude na úkor budoucnosti a zdraví jejich obyvatel.

Zeman: Ať vláda připraví podklady

Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl agentuře ČTK, že strategické rozhodnutí o prolomení těžebních limitů by měla učinit až nová vláda s politickým mandátem. Přechodný kabinet premiéra Jiřího Rusnoka k tomu má povinnost připravit podklady.

Mezi "přípravné práce" prezident řadí usnadnění jednání mezi těžaři a občany oblastí, který se prolomení těžby hnědého uhlí dotkne. S Rusnokem o tom Zeman bude hovořit v sobotu na pravidelné schůzce svého poradního týmu v Lánech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat