Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bakalovi jde jen o něj, limity jsou vyčpělé, hájí ministr těžbu na severu

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Proč by těžba na severu Čech měla podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciancialy pokračovat? Server Lidovky.cz vám exkluzivně přináší dokument, kterým ministr v demisi hájí vznik státní těžařské firmy a návrat vyvlastňování majetku do horního zákona.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala lobuje za prolomení těžebních limitů v okolí Horního Jiřetína foto: Grafika: LN/šk

„Ještě minulý týden jsem chtěl předložit materiál řešící pouze limity jako dávno vyčpělou modlu, něco jako paní Kolombovou z jednoho krimi seriálu, o které všichni ví, ale nikdo ji neviděl,“ píše Cianciala v dokumentu, který dal k dispozici vládě k projednání.

V materiálu ministr Rusnokovy vlády chválí vstřícnost společnosti Severní energetická podnikatelů Jana Dienstla a Tomáše Fohlera. Vlastníci dolu ČSA, který se oddělil od Czech Coalu Pavla Tykače, nabídli státu vytvoření společné firmy.„Zde je vidět zásadní rozdíl od pana Bakaly, kterého zajímá pouze osobní prospěch,“ srovnává Cienciala situaci na Ústecku s Moravskoslezským krajem.


Řešení zdevastovaného životního prostředí v severozápadních Čechách zavedením limitů těžby hnědého uhlí je podle něj přežité. „Nepředpokládalo se, že bude platit trvale, bylo postupem času zneužíváno k politickému zviditelňování některých politických stran a jednotlivců,“ dodává Cienciala.

Dalším argumentem ve prospěch prolomení limitů se pro ministerstvo průmyslu a Rusnokovu vládu stala skutečnost, že parlament v době Nečasovy vládní koalice zrušil „možnost vyvlastnění pro účely těžby“.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo průmyslu dokonce tvrdí, že příslušnou novelou horního zákona byla „neodůvodnitelně posílena pozice vlastníků nemovitostí na úkor státu“. To znamená, že na další těžbě by se musel těžař dohodnout úplně se všemi vlastníky nemovitostí – včetně případných vyděračů.

Podle kabinetu je tudíž i bez územních limitů garantováno, že nikdo z nich nebude omezen ve svých právech. Nečasova vláda ale počítala s tím, že „vyvlastňovací paragrafy“ budou do horního zákona v nějaké modernější podobě vráceny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat