Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Unipetrol má volnou cestu k rafinériím, rozhodl antimonopolní úřad

Ekonomika

  23:49
Předseda antimonopolního úřadu zamítl odvolání proti akvizici podílu ENI v České rafinérské Unipetrolem.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: Unipetrol

Petrochemickému holdingu Unipetrol už nic nebrání v ovládnutí sta procent České rafinérské. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj zamítl podle informací LN takzvaný rozklad, kterým se spolek SČS – Unie nezávislých petrolejářů odvolal proti prosincovému souhlasu úřadu s akvizicí třetinového podílu italské společnosti ENI holdingem Unipetrol. Petrolejářům se tak nepodařilo zastavit ovládnutí rafinérií jediným vlastníkem.

Nekončíme...

Rafaj podle dostupných informací nezkoumal výhrady SČS proti spojení v České rafinérské, ale odvolání označil za nepřípustné. Dřívější souhlas úřadu s ovládnutím rafinérií Unipetrolem tak nabylo právní moci.

K TÉMATU:

„Mohu potvrdit, že předseda úřadu náš rozklad odmítl s poukazem na nedávný výrok Nejvyššího správního soudu. Mohu vás ale ujistit, že tímto krokem pro nás celá kauza nekončí,“ uvedl bez dalších podrobností šéf SČS Ivan Indráček.

Spolek SČS totiž nebyl účastníkem řízení a neměl by tedy mít právo se proti původnímu verdiktu úřadu odvolávat. Rafaj ale takzvaný rozklad v lednu přijal, protože Krajský soud v Brně předtím v jiné kauze podání rozkladu firmou, která nebyla účastníkem řízení, schválil. Koncem února však Nejvyšší správní soud verdikt Krajského soudu v Brně zrušil a definitivně řekl, že odvolávat se proti „spojení soutěžitelů“ mohou jen účastníci řízení. A to Indráčkovo SČS v případě České rafinérské není.

Bobtnající Unipetrol

Unipetrolu se tak otevírá cesta k rozšíření kapacity výroby benzinu a nafty v rafinériích Kralupy a Litvínov. Už loni koupil podíl 16 procent od tehdejšího akcionáře koncernu Shell. Zatímco Shell si v Česku ponechal své čerpací stanice, italská společnost ENI s prodejem svých akcií v rafinériích prodala i všech svých 125 výkonných pump Agip.

Pumpy však nekoupil Unipetrol nebo jeho dceřiná společnost Benzina, ale maďarský koncern MOL, pod který spadá i bratislavská rafinérie a pumpy Slovnaft. Tuhle akvizici čerpacích stanic už loni antimonopolní úřad schválil, ale ENI s jejím ukončením čekala podle informací LN na verdikt úřadu ve věci rafinérií.

Nyní tedy nebrání už nic Unipetrolu v plném ovládnutí České rafinérské a nic také nebrání společnosti MOL, aby převzala pumpy Agip. Maďarům už z dřívějška patří u nás kromě pump Slovnaftu také stanice Pap Oil a Lukoil. Celkem to bude přes 300 čerpacích stanic. Na maloobchodním trhu tak vzniká největší konkurent lídra trhu Benziny.

Unipetrol však bude muset hledat ve svých rafinériích náhradu za odbyt pohonných hmot Agip, které si Slovnaft bude zásobovat sám ze své bratislavské rafinérie.

Autor: