Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antimonopolní úřad prověřuje ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

Ekonomika

  10:25
BRNO - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal zkoumat ovládnutí stoprocentního podílu České rafinérské petrochemickým holdingem Unipetrol. Zahájil správní řízení. Plánovanou fúzi už napadla Unie nezávislých petrolejářů. Malí distributoři paliv se obávají toho, že by Unipetrol příliš dominoval na trhu.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

Antimonopolní úřad zkoumá ovládnuté České rafinérské společností Unipetrol. Jeho lidé ověří, zda tato fúze nebude znamenat přílišnou dominanci Unipetrolu na českém trhu s pohonnými hmotami.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve většině případů povoluje fúze bez podmínek. Plánované spojení firem ale může také zakázat. Na rozhodnutí má třicetidenní lhůtu, kterou ale může prodloužit na pětiměsíční.

Unipetrol počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (nyní asi 836 milionů korun) má získat zhruba 32,5 procenta akcií.

Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol by poté byl jediným akcionářem České rafinérské.

NAPSALI JSME:

Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské už začátkem letošního roku, když za více než 27 milionů dolarů (nyní 561 milionů Kč) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

"Naše asociace se obává, že ovládnutím České rafinérské by se Unipetrol dostal do výrazně dominantní pozice na petrolejářském trhu. Taková situace by ohrožovala zdravé konkurenční prostředí a mohla by přinést i zvýšení cen pro koncové spotřebitele," uvedl minulý týden předseda představenstva unie Ivan Indráček.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat