Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úřad posvětil další fúzi, PPF ovládne developerského obra

Ekonomika

  12:02
BRNO - Antimonopolní úřad bez podmínek souhlasí s majetkovým propojením firem PPF Group a Garnet Holding. Transakce je součástí projektu vytvoření společného realitního PPF ECM Holdingu společnosti PPF a podnikatele Milana Janků. Holding se chce být lídrem na realitním trhu střední a východní Evropy.

Petr Kellner na snímku z roku 2007 foto: ČTK

Kdo je Petr Kellner, zakladatel PPF?

Jméno údajně nejbohatšího Čecha se s železnou pravidelností opakuje v médiích, přesto se toho o jeho životě ví poměrně málo. Vlivný podnikatel neposkytuje rozhovory a podle některých informací většinu času tráví v zahraničí. Absolvent oboru ekonomika průmyslu na pražské VŠE své impérium vybudoval díky kuponové privatizaci. V roce 1991 se dvěma společníky založil První privatizační fond (PPF), který získal akcie více než 200 firem v hodnotě přesahující pět miliard. Společnost PPF se postupně stala manažerskou firmou ovládající řadu společností z nejrůznějších oborů. Mezi nejdůležitější společnosti ovládané PPF v současnosti patří Home Credit, který s úspěchem operuje v Rusku; PPF má 49% podíl ve společném podniku s italskou Generali, jehož součástí je mimo jiné Česká pojišťovna. V minulosti byla součástí Kellnerova impéria například televize Nova nebo eBanka. Americký časopis Forbes odhaduje, že Kellner disponuje majetkem ve výši šest miliard dolarů (asi 127 miliard korun). 

Aktivity firem, sídlících oficiálně v Nizozemsku, se podle Úřadu pro ohcranu hospodářské soutěžě překrývají pouze v oblasti pronájmu nebytových prostor a developerské činnosti. "V obou těchto oblastech nedosáhne tržní podíl vzniklého holdingu takových hodnot, které by vzbuzovaly obavy z možného narušení hospodářské soutěže," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

ÚOHS transakci začal zkoumat 19. srpna. David Sahula z tuzemské PPF Group tehdy řekl, že Garnet Holding je nově vzniklá společnost, která by měla nabýt účast na některých realitních i nerealitních projektech, které se stanou součástí PPF ECM Holdingu.

Vlastnická struktura je už dnes složitá

Podle údajů antimonopolního úřadu je společnost Garnet Holding společností podnikající zejména v oblastech poskytování staveb a provádění stavebních prací, maloobchodu a souvisejících služeb. V malém rozsahu pak v oblasti developementu a pronájmu nebytových prost, poskytování služeb v privátní letecké osobní přepravě a dalších okrajových oblastech v ČR, na Slovensku a v Rusku.

Prodávajícím Garnet Holdingu je podle údajů ÚOHS nizozemská společnost Domus Eventis N.V. V tuzemsku patří Domus Eventis právě do okruhu firem spojených s Milanem Janků.

PPF Group by měl do holdingu převést kompletní portfolio svých realitních projektů. Janků pak vloží svá vybraná realitní aktiva či minoritní účasti v projektech, mezi nimi například PSJ, Domus Eventis a Carrefour SK. PPF Group N.V. v novém holdingu disponovat 75 procenty hlasovacích práv, Janků zbývající čtvrtinou. Janků zůstane většinový podíl v ECM Real Estate Investments A.G., aktiva této firmy nejsou součástí transakce.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...