Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americké úřady prověřují sedm bank. Kvůli manipulaci se sazbou Libor

Ekonomika

  9:49
ALBANY/NEW YORK - Americké úřady v souvislosti s vyšetřováním údajné manipulace klíčovou mezibankovní sazbou Libor poslaly předvolání sedmi bankám.

Stodolarové bankovky foto: Reuters

Uvedla to agentura AP a některá další média, která se odvolávají na informované zdroje. Na dotazy prokurátorů tak budou muset odpovídat zástupci bank Citigroup, Barclays, Deutsche Bank, JPMorgan Chase & Co, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdroj upřesnil, že obsílky bankám rozeslala prokuratura amerických států New York a Connecticut. Libor totiž ovlivňuje i sazby dluhopisů, které vydávají tamní obce a úřady.

Pokuta za nepravdivé informace

Skandál kolem sazby Libor má zatím jednu oběť, a to britskou Barclays. Té úřady v USA a Velké Británii nedávno vyměřily pokutu kolem 453 milionů dolarů (asi 9,2 miliardy Kč) za to, že v letech 2005 až 2009 předkládala nepravdivé informace, aby držela sazbu Libor nízko.

Libor

Libor je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (asi 17 biliard Kč). Výše sazby stanovuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytnout jednotlivé banky. Systém má tedy samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.

Banka Barclays připustila, že čísla, která bankovní asociaci v minulosti předávala, byla nižší, než by odpovídalo skutečnosti. Chovala se tak i v roce 2008, tedy v době, kdy vrcholila finanční krize. Nepravdivé údaje tak bance pomohly v tom, že před úřady a konkurencí vypadalo její finanční zdraví lépe, než jaké ve skutečnosti bylo.

Švýcarská UBS v povinných materiálech pro burzovní orgány a další regulační úřady 31. července oznámila, že ji začaly vyšetřovat některé instituce včetně prokuratur. Důvodem je rovněž podezření, že banka mohla manipulovat sazbou Libor.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat