Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Projde v USA miliardářská daň? U demokratů to vře, někteří jsou proti

ilustrační snímek foto: Reuters

Některým vysoce postaveným představitelům Demokratické strany v USA se nelíbí nový legislativní návrh ohledně vyššího zdanění kapitálu amerických miliardářů. Proti jsou hlavně centristé. Pokud neprojde, hrozí, že prezident Biden nebude mít na své původně plánované investice dostatek peněžních prostředků.
  17:51

„Na to, aby byl přijat, se mi zdá příliš složitý,“ uvedl předseda sněmovního daňového a rozpočtového výboru Richard Neal ke středečnímu návrhu Demokratické strany, který by se dotkl asi 700 miliardářů ve Spojených státech amerických. A nebyl sám. Proti se veřejně přihlásil třeba i demokratický senátor za Západní Virginii, Joe Manchin. 

Prázdné regály v USA připomínají 80. léta v Československu, řekl Trump mladší

Novou miliardářskou daň představil předseda finančního výboru Senátu Ron Wyden. Dotkla by se těch, jejichž aktiva převyšují hranici jedné miliardy dolarů. Zároveň by však postihla i daňové poplatníky, kteří v posledních třech po sobě jdoucích letech za rok vydělali více než 100 milionů dolarů.

Vyšší příjmy z peněženek bohatých potřebuje Biden na obnovu americké infrastruktury, boj se změnami klimatu nebo na řadu sociálních programů. Celkem mají plánované výdaje vyjít asi na tři biliony dolarů.

Návrh se ale zdá za hranou některým středově orientovaným Demokratům. Podle amerických médií strana v posledních dnech učinila vůči tomuto křídlu už i řadu ústupků. Demokraté měli opustit od opatření, které by Američanům zajišťovalo až dvanáctitýdenní placenou rodičovskou dovolenou.

Ekonomická situace v USA se zhoršuje. Zažíváme hyperinflaci, říká šéf Twitteru

Progresivní část strany si však stojí za svým, a dokonce volají po ještě tvrdší regulaci. Senátor Bernie Sanders kupříkladu uvedl, že miliardářská daň je krokem správným směrem, avšak nedostatečným. 

Za miliardářskou daní stojí i prezident Spojených států amerických. „Joe Biden miliardářkou daň podporuje. Těší nás, že předseda senátního finančního výboru se ve spolupráci s americkým Kongresem snaží zajistit, aby Američané s nejvyššími příjmy přispívali do rozpočtu spravedlivou měrou,“ řekla mluvčí Bílého Domu Jen Psaki.

IS v Afghánistánu může zaútočit na USA už za půl roku, varoval Pentagon

K návrhu se staví skepticky i někteří odborníci. Profesor financí na NYU Stern School of Business, Aswath Damodaran, třeba uvedl, že cílem daně je jen velmi malá skupina lidí. Ta podle něj má velký prostor se daním vyhýbat. Profesorovi se zároveň nelíbí, že by daň měla být provázána s kapitálovými zisky, které je mnohdy velmi těžké správně spočítat.

Miliardářskou daň na svém Twitteru před nedávném zkritizoval i Elon Musk, na kterého by regulace dopadla. „Peníze jim dojdou, a nakonec si přijdou i pro ty vaše,“ uvedl.

Autor: