Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Změny v americkém Silicon Valley. Firmy tu kvůli krizi masivně propouští

Silicon Valley, Kalifornie, USA foto: Profimedia.cz

V americkém technologickém epicentru Silicon Valley probíhají velké změny. Společnosti bojují s hospodářskou krizí a postupně začínají propouštět své pracovníky. Jen za pár měsíců se tak pracovní realita v křemíkovém údolí úplně obrátila, neboť dříve neměli zdejší inženýři o práci nouzi. Nyní jim ale personalisté mnohdy neodpovídají ani na telefonáty.
  9:03

Když Ryan Stevens nastoupil v srpnu 2021 do společnosti Meta na pozici manažera pro produktové operace v aplikaci WhatsApp, lákala ho možnost podílet se na utváření služby, kterou denně využívají více než dvě miliardy lidí. Domníval se, že díky práci pro takto velkou aplikaci získá i určitou pracovní jistotu a nebude za pár měsíců řešit změnu svého zaměstnání.

Devětatřicetiletý Stevens ale před pár dny obdržel od vedení firmy e-mail, že je jedním z asi 11 tisíc zaměstnanců, kteří o svou práci ve společnosti přišli. „Nejsem nadšený, že patřím mezi tak velký počet propuštěných. Všichni si z nich totiž budou nyní hledat práci. Mám z toho trochu obavy. Domnívám se totiž, že celé odvětví se nachází ve fázi cyklického úpadku,“ okomentoval situaci Ryan Stevens, který žije v kalifornském San Jose se svou ženou a malým potomkem.

Po letech bouřlivého růstu tak pomalu praská bublina obrovské nedotknutelnosti amerického Silicon Valley. Třeba poradenská společnost Challenger, Gray & Christmas uvedla, že jen za listopad bylo v této oblasti propuštěno několik desítek tisíc pracovníků. Podle této firmy jde o nejvyšší počet za jeden kalendářní měsíc od září roku 2015, kdy vlivem restrukturalizačních změn zrušila společnost Hewlett-Packard (HP) tisíce pracovních míst.

Pracovní stavy kromě Mety ale snížila i společnost Twitter nebo Amazon. Další personální škrty navíc podle odborníků ještě chystají. Jen společnost HP plánuje v příštích třech letech zrušit asi 6 tisíc pracovních míst.

Propouštění nekončí

Personální realita se v americkém Silicon Valley změnila jen během pouhých pár měsíců. Vždyť ještě na počátku roku se tu firmy předháněly o to, která nabídne lepší podnikové výhody či mzdy. Nyní se ale technologičtí giganti další budoucnosti obávají. Další i masivnější vlna propouštění navíc může podle odborníků ještě přijít.

Někteří propuštění zaměstnanci ale v tom vidí i příležitost. Řadí se k nim třeba i Brandon Harper, jenž v lednu roku 2021 spustil svůj startup s názvem Everloom, který má za cíl zkoumání rodinné historie. Vybudoval ji během dlouhých nocí a víkendů, a to v době, kdy pracoval jako marketingový manažer ve společnosti Meta. Novou práci tak nehledá a nyní se věnuje právě svému projektu.

„Když jsem byl propuštěn, šlo vlastně o takové znamení. Získal jsem nyní čas i prostor dělat to, co mne baví. Těším se na svou další profesní kapitolu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Brandon Harper, který vychovává v San Franciscu svého desetiměsíčního syna.

Zakladatel a generální ředitel marketingové agentury HireClix Neil Costa dodal, že technologické dovednosti jsou ceněné i v době hospodářského poklesu a osobně vidí příležitost hlavně pro malé firmy, které díky tomu mohou získat zkušené talenty z velkých korporací.

Autor: