Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mražené pizzy i levná káva. Inflace v USA změnila chování spotřebitelů

Ekonomika

  15:38
Stále rostoucí ceny mění po celém světě spotřebitelské návyky. Jinak tomu není ani ve Spojených státech, kde se snížily třeba odběry pohonných hmot. Američané na čerpacích stanicích méně nakupují drahou kávu a také většinu potravin. Zájem stoupl ale třeba o mražené pizzy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Fotolia

„Američané začali svá auta používat méně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku méně tankují a raději své nádrže plní třeba ze čtvrtiny či z půlky,“ řekl pro portál CNN Business Arie Kotler, který je prezidentem a generálním ředitelem sítě čerpacích stanic Arko.

Kotler v posledních týdnech sledoval vzorce spotřebitelského chování na jeho čerpacích stanicích a přidružených večerkách s doplňkovým zbožím. Společnost provozuje po celých Spojených státech téměř 1 400 obchodů ve 28 státech. Většinou jde o menší města a venkov.

Spotřebitelé podle něj své nákupy v jeho provozovnách citelně omezili. „Když nyní Američané přijdou do obchodu, mnohem více přemýšlejí o tom, co si vlastně nakoupí. Když už do obchodu jdou, tak nakupují často na celý týden. Menší nákupy třeba o dvou položkách značně ubyly,“ Arie Kotler.

Větší balení a levnější káva

Vzhledem k tomu, že se američtí spotřebitelé nyní velmi zaměřují na výhodné ceny, změnila společnost Arko podle Kotlera svou nabídku i služby. Vsadila i na propagační akce, aby udržela obrat.

Američané začali nakupovat větší balení, což se týká třeba chipsů nebo limonád. Lidé totiž mají nyní tendenci utracené peníze přepočítávat na jednotkové ceny. Ty bývají u větších balení výhodnější.

Zvýšila se poptávka i po levné kávě, a i proto ve společnosti Arko nově vsadili na automatizované kávovary, díky kterým jsou ve firmě schopni šetřit náklady na pracovní sílu. „Díky našim novým kávovarům můžeme prodávat horkou i ledovou kávu za 99 centů,“ dodal pro CNN Kotler.

Mezi nejčastěji nakupované výrobky se nyní na amerických čerpacích stanicích řadí i mražené pizzy. „Mnoho lidí si teď nemůže dovolit jít do restaurace. Naše mražené pizzy stojí i kolem šesti dolarů a jsou nyní mezi zákazníky velmi oblíbené,“ dodal Kotler.

Autor:
Témata: káva, pizza, Spotřebitel, USA

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat