Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úspěšnost 103 procent. Česko si vedlo při čerpání fondů opravdu dobře

Ekonomika

  10:40
PRAHA - Předběžná úspěšnost, které dosáhla Česká republika při čerpání prostředků z evropských fondů v rozpočtovém období 2004 až 2006, je 102,7 procenta. S odvoláním na ministerstvo pro místní rozvoj o tom dnes informuje deník E15. Česko mohlo z fondů získat až 80 miliard korun.

Úspěšnost ČR v čerpání dotací v letech 2004-06 je 102,7 pct foto: Shutterstock

"Úspěšnost čerpání 102,7 procenta, tedy vyšší než teoreticky nejvyšší možná, je dána kurzovými výkyvy a způsobem vyplácení peněz. Smlouvy na projekty se uzavíraly v korunách, ale platby chodily z Bruselu v eurech. Koruna mezitím posilovala. Tak se stalo, že z eurofondů přišlo více peněz, než jsme měli původně dostat," řekl vrchní ředitel sekce Národního orgánu pro koordinaci a evropských záležitostí na MMR Daniel Braun.

Konečná částka, kterou ČR z fondů EU získá, ale bude nakonec nižší než 80 miliard korun. "Dá se očekávat, že se do úspěšnosti promítnou určité korekce, které stáhnou výsledek pod sto procent. I tak se nic nezmění na tom, že jsme si vedli v minulém období dobře," řekl Braun.

Naprostá většina peněz jde do oblastí mimo Prahu

Částka 80 miliard korun se týká všech evropských fondů. Z nich jsou známé hlavně strukturální fondy, které mají pomáhat zpravidla takzvaným znevýhodněným regionům, tedy například venkovským či problémovým městským oblastem nebo upadajícím průmyslovým regionům. Na pomoc má v tomto případě nárok region, který nedosahuje 75 procent průměru HDP na obyvatele v EU. V Česku to jsou všechny kraje kromě Prahy. V období 2004 až 2006 mohla ČR ze strukturálních fondů získat 1,6 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 42 miliard korun.

Peníze do Česka plynou i z Fondu soudržnosti, finanční prostředky z něj neslouží jako u strukturálních fondů chudším regionům, ale přímo chudším státům. Jsou to většinou peníze na velké infrastrukturní projekty, které nemají dopad jen v jednom členském státu EU, ale vylepšují například celoevropskou dopravní síť. Česko z něj v letech 2004 až 2006 mohlo získat 945,3 milionu eur, tedy přibližně 25 miliard korun.

Podle pravidel unie je možné čerpat dotace ještě po skončení rozpočtového období. Za roky 2004 až 2006 se mělo skončit posledním dnem roku 2008, ale Evropská komise tento termín kvůli hospodářské krizi o půl roku posunula.

E15 informuje, že za peníze z evropských fondů vzniklo v Česku 46.000 pracovních míst, 36 hektarů podnikatelských zón a objektů (většinou modernizací zastaralých areálů), 1570 nových malých a středních firem (do začátku dostaly bezúročný či zvýhodněný úvěr), přes 400 kilometrů silnic a 30 postavených nebo opravených čistíren odpadních vod. Nejvíc nevyužitých prostředků zůstalo podle deníku v programu Rozvoj lidských zdrojů, jedná se především o rekvalifikace nebo vzdělávání.

V aktuálním plánovacím období 2007 až 2013, z něhož může Česko získat přes 700 miliard korun, se zatím podařilo proplatit asi 80 miliard korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!