Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utajené setkání. Vedení Sazky se sejde v úterý s věřiteli

Ekonomika

  21:08
PRAHA - Vedení největší loterijní společnosti Sazka, na kterou v pondělí podal podnikatel Radovan Vítek insolvenční návrh, se v úterý sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež vlastní většinu jejích dluhopisů. Účastníci schůzky však odmítají zveřejnit podrobnosti o jejím konání, neboť si podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda nepřejí účast médií.

Ve druhé půli ledna by se pak měla podle některých informací konat valná hromada držitelů dluhopisů, která by měla nové podmínky schválit. "Účastníci úterní schůzky se dohodli, že se k žádným podrobnostem včetně termínu, místa nebo programu zatím nebudou vyjadřovat. Případný mediální výstup bude záviset na jejich rozhodnutí," sdělil Zikmund.

Lucemburský fond
Podnikatel Radovan Vítek v pondělí podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun.

ČTĚTE DÁLE:

Jedním z držitelů významného množství dluhopisů Sazky by měl být lucemburský fond Aberdeen Global - Euro High Yield Bond Fund. Jeho zástupci se ale k situaci či zvažovanému restrukturalizačnímu plánu nechtějí jakkoli vyjadřovat. "Nemáme žádný komentář," řekl v Bruselu mluvčí fondu.

Nicméně mluvčí Aberdeen Asset Management, kterému fond patří,  v Londýně potvrdil, že společnost má v Sazce investice. Také on ale odmítl jakkoli schůzku či cokoli kolem Sazky komentovat.

Chystá se věřitelský klub?
Vlastníky dluhopisů Sazky jsou podle některých informací i zahraniční hedgeové fondy jako například Black River či banka Royal Bank of Scotland. To však popřel mluvčí českého zastoupení Royal Bank of Scotland Tomáš Tesař. "RBS nikdy nebyla a ani není věřitelem Sazky," řekl.

Generální ředitel Sazka Aleš Hušák

Podle HN Hušák minulý týden akcionářům řekl, že součástí ozdravného plánu, který chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka.

"Jednání bank a klienta probíhají podle potřeby, ale pokud vím, tak žádný klub zatím ustanoven nebyl," řekla v pátek mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. "Vzhledem na naše interní předpisy a s ohledem na bankovní tajemství nekomentujeme žádné záležitosti související s našimi existujícími či potencionálními klienty," prohlásil mluvčí českého zastoupení Citibank Branislav Cehlárik.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat