Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V Česku dál vládne „blbá nálada“. Pesimisté jsou zejména voliči levice

Nákupy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Současnou ekonomickou situaci v Česku hodnotí negativně více než dvě třetiny lidí, velmi špatná je podle necelé čtvrtiny. Naopak jako příznivou ji vidí jen sedm procent lidí, za ani dobrou, ani špatnou považuje ekonomickou situaci necelá čtvrtina Čechů nad 15 let.

V hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti lidé nejčastěji uvedli ani dobrá, ani špatná. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

"Oproti předchozímu šetření z června 2013 nedošlo k žádné statisticky významné změně. Aktuální výsledek se významně neliší ani od výsledku zaznamenaného před rokem v září," uvedlo CVVM.

Anketa

Jaká je životní úroveň vaší domácnosti?

Dobrá 71
Špatná 16
Ani dobrá ani špatná 17
Nedokážu posoudit 1

Hodnocení nynější ekonomické situace tak podle autorů průzkumu zůstává stále o něco horší, než zpravidla bývalo v období od poloviny roku 2010 do konce roku 2011, kdy se přechodně zlepšilo po odeznění hospodářského poklesu z roku 2009.

Zároveň Češi nadále vidí aktuální stav ekonomiky jako nepoměrně horší, než za jaký ho považovali v letech 2005 až 2008 před nástupem hospodářské krize.

Optimismus v hodnocení stavu ekonomiky se podle CVVM zvyšuje s uváděnou životní úrovní dotázaných. S narůstajícím věkem se hodnocení ekonomické situace poněkud zhoršuje, s vyšším vzděláním pesimismus naproti tomu mírně klesá.

Optimisté? Voliči pravice a důvěřující Rusnokovi

Relativně optimističtější jsou studenti, podnikatelé se zaměstnanci, obyvatelé Prahy či Plzeňského kraje a lidé hlásící se k pravici a důvěřující úřednické vládě Jiřího Rusnoka. "Naopak kritičtějšími jsou v tomto ohledu důchodci, nezaměstnaní, respondenti hlásící se k levici a voliči KSČM," uvedlo CVVM.

Životní úroveň vlastní domácnosti vidí jako ani dobrou, ani špatnou více než dvě pětiny lidí. Za dobrou ji považuje 38 procent lidí, naopak za špatnou 21 procent, když 17 procent občanů ji označilo za spíše špatnou.

Také v tomto případě se hodnocení výrazně nezměnilo ani proti červnovému průzkumu, ani meziročně. Průzkumu CVVM se v první polovině září zúčastnilo 1029 lidí ve věku od 15 let.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...