Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku se bude od prvního ledna platit eurem

Ekonomika

  0:01
PRAHA - Česká republika se stane osmnáctou zemí prestižní eurozóny. Pozdě v noci se na tom dohodla vláda na svém utajeném zasedání v Kramářově vile.
Vlajka EU, euro (ilustrační foto)

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Termín 1. ledna 2012 byl vybrán kvůli své snadné zapamatovatelnosti," prozradil LN jeden z účastníků jednání, které se zapíše do českých dějin.

Rozhodnutí vlády předcházela krátká schůzka s představiteli ČSSD, kteří vyjádřili ochotu nezdržovat zbytečnými obstrukcemi hladké přijetí příslušných zákonů v rámci legislativního procesu. Neformální dohodu stvrdil svým podpisem Bohuslav Sobotka, novopečený předseda českých sociálních demokratů.

"Už je pryč, jdeme na to"
Podle kuloárních informací byl rozhodujícím impulsem pro tuto nečekanou dohodu odjezd prezidenta republiky Václava Klause na státní výpravu do jižní Ameriky. "Nic bych za tím nehledal," ohradil se premiér Petr Nečas (ODS).

Menším zádrhelem se také ukázalo být plnění Maastrichtských kritérií, o jejichž existenci informovala přítomné ministry zapisovatelka úřadu vlády. Situaci však uklidnil ministr financí Miroslav Kalousek, který upozornil, že již před časem vyslal zástupce svého elitního informačně-analytického odboru na zkušenou mezi řecké statistiky.

Právě Atény v minulosti prosluly svou schopností operativně reagovat na nepříznivý vývoj makroekonomických údajů razantními excelovými škrty.

Otázkou zůstává podoba zbrusu nových českých euromincí, jejichž rubová strana je tradičně výkladní skříní národů eurozóny. Akademický malíř Imrich Němec, kterého oslovil sám Nečas pro jeho autentické češství, by měl v nejbližší době představil kolekci náčrtů, inspirovaných vrcholnými okamžiky české státnosti.

Zatím se jen spekuluje o výjevech s pracovními názvy "Klaus eurokomisařem", "Temelín jako Husův odkaz", či "korunovace Víta Bárty".

Dnes je 1. dubna.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat