Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Vyhledávání v evidenci skutečných majitelů firem fungovalo jen dočasně. U Agrofertu bylo možné najít Babiše

Premiér Andrej Babiš navštívil nemocnici v Motole. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Po více než jednom dni od spuštění Evidence skutečných majitelů firem pro veřejnost v ní ve středu vpodvečer začalo fungovat i vyhledávání, ale jen přechodně. Po několika hodinách data přestala být na webu dostupná. Ministerstvo spravedlnosti během dne uvedlo, že zpřístupnění dat pro veřejnost předpokládá v pondělí 7. června.
  19:44aktualizováno  22:16

Komu patří firma, kde nakupuji? Vlastníky čeká odhalení, evidenci povede ministerstvo spravedlnosti

Vyhledávání v evidenci skutečných majitelů přestalo fungovat hned po startu 1. června. Ministerstvo spravedlnosti v tiskovém prohlášení v úterý sdělilo, že samotný systém je dál funkční, ale bylo vypnuto vyhledávání v evidenci pro veřejnost. Podle úřadu šlo o řízenou provozní odstávku, kterou bylo možno provést až s úterním začátkem platnosti nové legislativy. „Předpokládaný termín ukončení všech hromadných operací a zpřístupnění dat pro veřejnost je v pondělí 7. června,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Vyhledávání skutečných majitelů a získávání výpisů je podle ministerstva i v době nefunkčního webového hledání dostupné prostřednictvím notáře, soudu, po přihlášení se příslušného subjektu prostřednictvím datové schránky nebo pro oprávněné osoby prostřednictvím dálkového přístupu.

Nový zákon o skutečných majitelích vstoupil v platnost v úterý. Veřejně přístupné budou muset být v evidenci jméno a příjmení, adresa skutečného majitele a údaje o jeho postavení vůči konkrétní firmě či výše jeho vlastnického podílu. Kdo skutečně vlastní firmu nebo pobírá její zisk, bude moci od tohoto data zjistit kdokoli. Dosud byly tyto údaje veřejnosti nedostupné, přístup k nim měly orgány státní správy, orgány činné v trestním řízení a soudy.

Databáze skutečných majitelů firem přestala fungovat, podle ministerstva se jedná o technickou odstávku

Významnou změnu přinesl zákon především v samotné definici skutečného majitele. Je jím nově každá fyzická osoba, která je takzvaným koncovým příjemcem, má tedy například podíl na zisku společnosti, nebo má na firmu koncový vliv. Nová právní úprava je přísnější hlavně kvůli sankcím, které firmám hrozí, pokud budou některé údaje chybět či společnost nesjedná jejich doplnění. Firmě může hrozit pokuta až půl milionu korun.

V evidenci bylo možné večer, kdy vyhledávání pro veřejnost fungovalo, najít i premiéra Andreje Babiše (ANO) jako nepřímého skutečného majitele koncernu Agrofert. O tom, že Babiš bude u Agrofertu a jeho dceřiných firem zapsaný jako koncový příjemce výhod, informoval v pondělí mluvčí koncernu Karel Hanzelka. 

Babiš, který je podle auditu Evropské komise ve střetu zájmů, a Agrofert tak nemá od 9. února 2017 nárok na dotace ze strukturálních fondů, věc v pondělí nechtěl komentovat. „Ze zákona se s firmou nestýkám, nechodím na valnou hromadu,“ uvedl jen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!