Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Ostravě vyrobili rekordně dlouhý most

Ekonomika

  17:02
OSTRAVA - Společnost Vítkovice vyrobila rekordně velkou mostní konstrukci pro železniční most na trati Stříbro - Planá u Mariánských Lázní na Chebsku. Měří zhruba 41 metrů, jeho výška přesahuje čtyři metry a hmotnost činí 93 tun. Objednatelem stavby mostu je Správa železniční a dopravní cesty. Hodnotu zakázky firma neuvedla.

Necelých 41 metrů měří nejdelší most, který vyrobila ostravská společnost Vítkovice Power Engeneering. foto: Vítkovice Holding a.s.

"Mostní rekordman je sice o deset tun lehčí než most, který Vítkovice dodaly v říjnu 2008 do Sokolova, je ale o šest metrů delší než jeho předchůdce. Mostní konstrukce je navíc zajímavá tím, že má spodní oblouk, ačkoli obvykle bývá na mostech oblouk horní," dodala mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Necelých 41 metrů měří nejdelší most, který vyrobila ostravská společnost Vítkovice Power Engeneering.

Kvůli svým rozměrům byl most vyráběn na dvou pracovištích najednou. Celá mostní konstrukce si vyžádala také speciální přepravu. Nakládka trvala několik hodin, přeprava čtyři dny. Nyní už bude most přímo na místě určení velkým jeřábem uložen na spodní stavbu, dodala Kijonková.

Strojírenská skupina Vítkovice se výrobou mostů zabývá 150 let. V posledních letech dodává podle Kijonkové přemostění zejména pro dálnice a železnice. Mostní konstrukce se stále častěji kompletují už u výrobce. Most pro železnici u Stříbra je za posledního půl roku podle Kijonkové druhým takto velkým produktem VPE.

Most, který dodaly Vítkovice v roce 2008 do Sokolova, byl umístěn přes řeku Svatavu na železniční trati Chomutov - Cheb. Ocelová konstrukce vážila 103 tun, což byla zatím nejtěžší mostní konstrukce, jakou kdy vítkovická mostárna expedovala. Délka mostu dosáhla 35 metrů a šířka 5,8 metru.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat