Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Povánoční výprodeje startují, e-shopy nabídly slevy již v předstihu

Ekonomika

  7:43
V kamenných obchodech ve středu oficiálně začínají povánoční výprodeje, některé společnosti ale nabídku na svých e-shopech představily již v uplynulých dnech. Nakoupit v povánočních výprodejích budou moci Češi zpravidla po většinu ledna.

Prodejci, které oslovila ČTK, čekají poptávku po dražší elektronice, s blížícím se začátkem novoročních předsevzetí ale také po sportovním vybavení. Kromě toho podle nich lidé začnou vracet nevhodné vánoční dárky.

E-shop Alza.cz nabízí slevy od pěti do 50 procent. „Mezi zákazníky jde tradičně o oblíbenou slevovou akci, ve které utratí peníze nebo poukazy, které dostali pod stromeček,“ uvedla mluvčí Eliška Čeřovská. Ve slevách je podle ní zboží napříč sortimentem, tedy například elektronika, vybavení na zimní sporty, hračky nebo vánoční dárkové balíčky.

Internetový obchod firmy Datart povánoční výprodeje spustil na Štědrý den večer, kamenné prodejny se přidaly ve středu. „Lze předpokládat, že bude poptávka po velkých domácích spotřebičích. Dále pak lidé jistě budou realizovat nákupy, které dlouho odkládali a chtějí si s nimi udělat radost,“ řekla mluvčí Petra Psotková. Vybrané produkty značky Apple od pondělí 25. prosince zlevnil prodejce iStyle.cz.

„Od středy povánoční výprodeje nabízí také obchody Intersport, trvat budou do února. Výše slev se pohybuje průměrně mezi 40 až 50 procenty,“ řekla ČTK marketingová manažerka Lucie Kuricová. Loni bylo podle ní zlevnění podobné. Poptávka bude zejména po vybavení na hory, sáňkách a bobech. Leden pak obvykle přináší vyšší prodeje v kategorii fitness, uvedla. „Povánoční slevy budou v několika vlnách a připravujeme je tak, aby se nám efektivně uvolňoval sklad pro nové jarní kolekce,“ doplnila.

Čas vracení zboží

Meziročně mírný pokles tržeb v povánočních výprodejích očekává módní firma Zoot. „Tento odhad se opírá o podobně nižší poptávku během vánoční sezony,“ sdělil ředitel David Štěpánek. Poslední kusy z podzimní a zimní kolekce přinesou výprodeje oděvní společnosti Blažek. „Cílíme na nižší výkon výprodejových nabídek a naopak na mírný nárůst tržeb z prodejů za regulérní ceny,“ sdělila ČTK firma.

Omezenější výběr povánočních výprodejů proti loňsku mají hračkářství Bambule. „Důvodem jsou slevové akce, které jsme nastavili již během předvánočních prodejů,“ uvedla marketingová ředitelka Jana Krčková.

Podle společnosti Upgates, která poskytuje řešení pro tvorbu a pronájem e-shopů, se internetovým obchodům po svátcích vrací asi 7,7 procenta předvánočních objednávek. Většinou jde o módní produkty, například zpět se posílá více než pětina koupené obuvi.

Zboží pořízené na internetu je možné vrátit do 14 dnů od následujícího dne po převzetí, v kamenných prodejnách se lhůty pro vrácení mohou lišit. K vrácení musí mít zákazník připravené potřebné dokumenty, jako je například účtenka. Pokud se nejedná o reklamaci, zboží se musí vracet nepoškozené, vyplývá z tiskové zprávy poradenské firmy V4 Group.

Autoři: ,