17. září 2014 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Ve světě přibyli dolaroví miliardáři. Nejvíc superboháčů má Evropa

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa. | foto: Reuters

CURYCH Lidí s bohatstvím přesahujícím miliardu amerických dolarů oproti loňsku přibylo o sedm procent. Podobně bohatých lidí je nyní na světě 2325. Nejvíc z nich žije v Evropě. Vyplývá to ze studie švýcarské banky UBS a singapurské společnosti Wealth-X.

Jmění všech světových dolarových miliardářů dosahuje 7,3 bilionu dolarů, což je v přepočtu 155 bilionů korun). Pro lepší představu: toto číslo odpovídá například dvojnásobku hrubého domácího produktu Německa.

Podle závěrů průzkumu banky UBS a společnosti Wealth-X žije zhruba třetina těchto boháčů v Evropě, která je domovem 775 miliardářů, v Severní Americe jich žije 609, v Asii je to o zhruba padesát méně.

Zpráva nezmiňuje dolarové miliardáře z Česka. Podle březnového žebříčku časopisu Forbes jich je šest: Petr Kellner, Andrej Babiš, Radovan Vítek, Zdeněk Bakala, Karel Komárek a Pavel Tykač. 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa letos Severní Ameriku předstihla i v součtu celkového jmění nejbohatších obyvatel.

Z jednotlivých zemí vykazují největší počet miliardářů Spojené státy, kde jich žije 571, se značným odstupem druhá Čína je domovem 190 z nich. Víc než stovka nejbohatších přitom žije v New Yorku, sídlem 82 miliardářů je Hongkong.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!