Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ve Vídni mají odvahu. Chatičky ze zahrádkářských kolonií jsou klidně i ve třetím patře

Chatičku ze zahrádkářské kolonie lze mít i v bytě ve třetím patře. Odvážné řešení projektu Gudrunstrasse ukazuje, že bytové domy nemusejí vypadat všechny stejně. foto: DAVID SCHREYER, MITTERMAIR ARCHITEKTEN

Inspirací Česku může být nedaleká Vídeň, a to nejen kvůli nižším cenám nájemného. Za pozornost tam stojí dva bytové projekty, které ukazují, že s odvahou jde dělat věci jinak.
  14:00

Bytový dům na Gudrunstrasse je příkladem odvážného řešení. Architekt Heinz Lutter se inspiroval chatičkami, které jsou běžné v tamní obdobě českých zahrádkářských kolonií, zvaných Schrebergarten. Udělal z nich hlavní prvek fasády, kdy má každý byt v principu svou vlastní chatičku. Navzdory tomu, že jde o velmi netradiční řešení, dům v podstatě z tamní blokové zástavby nevybočuje a nepůsobí rušivě. I s chatičkovým domem, který zaplnil prázdný pozemek, působí ulice jako kterákoliv jiná v této vídeňské čtvrti.

Dům je navíc optimální i z pohledu světla a hluku, byty mají orientaci na jihovýchod a do klidné boční ulice.

Zájemci se mohou nastěhovat do padesáti hlavně menších bytů nebo pronajmout obchodní prostory v přízemí.

Zcela jiný přístup a jinou inspiraci lze najít v jiném vídeňském domě. Projekt 55 na Landstrasser Hauptstrasse působí jako běžný dům. Tím také je – pokud by v něm byly kanceláře. Jde původně o sídlo pojišťovny, před pěti lety jej ale předělali na byty.

Dům z počátku sedmdesátých let sice dostal od architekta Martina Mittermaira novou fasádu, jádro budovy ale zůstalo stejné. Jde o jeden z příkladů takzvaného udržitelného stavitelství, kdy se ponechává a znovu využije vše, co využít lze. Dříve by šla taková stavba kompletně k zemi.

Jinou cestou se vydal další vídeňský projekt – bytový dům 55 v Landstrasser...
Jinou cestou se vydal další vídeňský projekt – bytový dům 55 v Landstrasser...
Autor: