Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nad britskými firemními večírky se smráká. Ve hře je omezení alkoholu

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Na britské firmy se v současnosti vyvíjí stále větší tlak, aby na svých večírcích omezily konzumaci alkoholu. Až třetina dotázaných manažerů se totiž v minulosti setkala s tím, že nadměrné pití alkoholických nápojů s sebou přináší řadu problémů včetně nevhodného obtěžování.
  0:06

Podle průzkumu organizace Chartered Management Institute, která zastřešuje profesionální manažery, se s nevhodným chováním na firemních akcích v případě nadměrné konzumace alkoholu častěji setkaly ženy. Pro BBC to nezávisle potvrdili i další dotázané vedoucí pracovníci.

„V mém oboru se divoké večírky pořádají často. Pokud si účastníci takových akcí chtějí třeba po jejich skončení alkohol koupit, je to jejich věc. Na firemních večírcích ale může pití alkoholu vést k nevhodnému chování. Myslím si, že je potřeba tento trend změnit,“ řekla deníku BBC sedmadvacetiletá Sarah, která pracuje ve finančním sektoru.

Sarah deníku BBC dodala, že kolegové by se určitě měli po práci stýkat, alkohol by ale pro ně neměl být na prvním místě.

„Spousta mých blízkých přátel alkohol vůbec nepije. Řada z nich musí třeba i pobírat léky, které takovou konzumaci znemožňují. Těm je často velmi trapně, když musí trávit čas na pracovních večírcích po boku svých opilých kolegů. Stává se, že titíž kolegové na ně i tlačí, aby se také napili,“ dodala BBC Sarah.

Večírky jen bez alkoholu?

Průzkum profesní organizace CMI se prováděl koncem letošního dubna mezi více než jedním tisícem zkušených manažerů. Celkem 29 procent z nich uvedlo, že byli v poslední době svědkem nevhodného chování v důsledku působení alkoholu. V případě žen to bylo celkem 33 procent dotázaných, u mužů pak šlo o 26 procent z nich.

Z odborného průzkumu CMI taktéž vyplynulo, že podle 42 procent manažerů by měly být pracovní večírky organizovány tak, aby konzumaci alkoholických nápojů vůbec nezahrnovaly. Takový názor vyjádřily hlavně mladší osoby ve věku 16 až 34 let.

Výkonná ředitelka organizace CMI Ann Franckeová pro BBC uvedla, že setkávání s kolegy mimo práci je skvělou příležitostí pro budování týmu, na což by manažeři neměli zapomínat. Často jde o akce, které si řada zúčastněných velmi užívá. Dodala ale zároveň, že právě manažeři musí kontrolovat jednání svých kolegů a zajistit, aby k němu nedocházelo.

Výsledky průzkumu přicházejí poté, co britská podnikatelská lobbistická skupina CBI se ve Spojeném království dostala pod tlak kvůli obvinění ze znásilnění, k němuž mělo dojít na letní mimopracovní firemní akci v roce 2019. Posléze se objevilo i další takové obvinění, které na negativní důsledky konzumace alkoholu taktéž upozornilo. Případy se nyní zaobírá britská policie.

Alkoholové večírky jsou riziko

Expertka na oblast britského pracovního práva pro BBC zároveň uvedla, že konání firemních večírků je pro firmy v poslední době rizikovou záležitostí. „Opilecké pracovní akce jsou v dnešní době spíš výjimkou než pravidlem. Jejich počet se za posledních několik let dramaticky snížil, neboť si většina osob uvědomuje, že působení alkoholu nemusí jít s potkáváním svých kolegů mimo pracovní prostory dobře dohromady,“ řekla.

BBC se rozhodla oslovit i šestašedesátiletého Johna, který v průběhu minulých let absolvoval mnoho takových firemních akcí a uvedl, že prožil nespočet situací, kdy se jeho kolegové začali kvůli alkoholu chovat nevhodně a ztrapňovat se.

„Alkohol rozhodně mění chování lidí. Na firemních akcích je proto velmi riskantní pít. Existuje spousta jiných alternativ, jako je paintball, laser game nebo třeba různé únikovky,“ dodal John.

Autor: