Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, ministerstvo financí je ostře proti

Ekonomika

  14:58
PRAHA - Ministerstvo financí je ostře proti tomu, aby vedení energetického gigantu ČEZ dostalo odměny z loňského zisku. Firma navrhuje rozdělení 21 milionu korun, to ale musí schválit červnová valná hromada.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Rozhodující slovo na ní má ministerstvo financí, které ovládá sedmdesát procent akcií ČEZ.

„Ministerstvo se nehodlá odchylovat od zavedené praxe z posledních let a výplatu tantiém na valné hromadě nepodpoří,“ reagovala na návrh ministryně financí Alena Schillerová na dotaz LN. „Pokud nebyla tantiéma vyplácena při stejné či dokonce vyšší dividendě v minulých letech, není důvod, aby byla vyplácena letos,“ dodala.

Jak se dělí zisky ČEZ

Představenstvo a dozorčí rada ČEZ tak pravděpodobně narazí stejně jako v letech 2015 a 2016, kdy jim také ministerstvo odměnu neumožnilo. Loni ji dokonce nikdo ani nenavrhoval.

„Představenstvo i dozorčí rada má za sebou řadu velmi složitých rozhodnutí, a proto navrhuje výplatu tantiém ve výši, která odpovídá praxi z let před rokem 2013,“ vysvětluje letošní žádost mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Poté, co je ministerstvo financí pod dozorem hnutí ANO, prošla odměna jen v roce 2014, kdy byl ministrem současný premiér Andrej Babiš, v úřadu byl tehdy jen několik měsíců.

Společnosti loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Na to ale měly vliv mimořádné události – firma například prodávala akcie maďarské skupiny MOL.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat