Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpovo vítězství znervózňuje světové trhy. Dow Jones se propadl o 840 bodů

Ekonomika

  10:38
WASHINGTON - Vítězství Donalda Trumpa amerických prezidentských volbách znervózňuje světové i evropské trhy. Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se propadl o 840 bodů. Dolar po počátečním šoku zmírňuje počáteční ztráty, pomohl mu Trumpův smířlivý projev.

Brečící příznivci Hillary Clintonové. foto: ČTK

Evropské burzy zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, velkou část počátečních ztrát se však akciím podařilo smazat. Hlavní index německých akcií DAX si kolem 9.45 středoevropského času odepisoval zhruba 1,4 procenta, krátce po otevření burzy přitom ztrácel téměř tři procenta.

Trump slibuje Američanům ekonomický ráj. Je to utopie, usazují ho experti

„Trumpovo prezidentství není dobrou zprávou,“ uvedl analytik Ronny Claeys ze společnosti KBC Asset Management. „Skutečně nevíme, jaká bude jeho politika, takže tu máme zvýšenou nejistotu,“ dodal.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei odepsal více než čtyři procenta. „Na trhu je mnoho paniky, výsledek (prezidentský voleb v USA) rozhodně neodpovídá očekávání,“ uvedl analytik Juan Carlos Alderete ze společnosti Banorte-IXE. Indexy hongkongských akcií Hang Seng a jihokorejských KOSPI klesly shodně o dvě procenta. Nestabilita zavládla také na australské burze.

Akcie padaly při zprávách o vedení republikánského kandidáta Donalda Trumpa a zpevňovaly při informacích o náskoku jeho demokratické rivalky Hillary Clintonové.

Investoři ve volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství mají naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Clintonovou investoři preferovali, protože si od ní slibovali stabilitu, zatímco kandidát změny Donald Trump by mohl na trhy přinést nejistotu a nepředvídatelnost.

Nestabilita je znatelná také na devizových trzích. Mexické peso se vůči dolaru propadlo o třináct procent na rekordní minimum 20,75 pesa za dolar. Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu, Trump totiž v předvolební kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. Podle USA Today je pád mexické měny reakcí právě na vyrovnaný boj na Floridě.

Trump zde vedl ve 4:30 SEČ o zhruba 136 tisíc hlasů. Dolar se propadl o téměř čtyři procenta vůči japonskému jenu a o více než dvě procenta vůči švýcarskému franku. Euro vůči dolaru stouplo 2,5 procenta na dvouměsíční maximum 1,1300 USD.

Cena zlata stoupla téměř o pět procent na šestitýdenní maximum. Cena zlata vzrostla až o 4,9 procenta na 1337,40 dolaru za troyskou unci. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od 27. září. Vzhůru zamířily rovněž ceny stříbra a platiny.

Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se propadl o 840 bodů.

Cena americké lehké ropy WTI se v jednu chvíli propadla o více než čtyři procenta na 43,07 dolaru za barel, nejníže od září. Později však velkou část ztrát smazala.

Kolem 8:30 SEČ vykazovala cena WTI pokles o 1,4 procenta na 44,36 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent si odepisovala rovněž 1,4 procenta a nacházela se na 45,40 dolaru za barel.

„Trumpovo vítězství je vnímáno jako šok, nutí to investory přesunovat peníze do bezpečných útočišť, což tlačí ceny ropy dolů,“ uvedl jeden z analytiků makléřské společnosti Mirae Asset Daewoo. Dodal nicméně, že v dlouhodobějším horizontu by Trumpova politika podporující ropný sektor a jeho protiíránské postoje mohly vést k růstu cen ropy.

Autor: