Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vedení z 'nového' Temelína má zelenou

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Jižní Čechy a Vysočinu s velkou pravděpodobností protne nové vedení. Jedna z nejvýznamnějších investic do posílení české elektrizační soustavy dostala od ministerstva životního prostředí zelenou.

Nová linka bude začínat v rozvodně Kočín u jaderné elektrárny Temelín a povede přes Táborsko a Pelhřimovsko do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Bez její existence by bylo jen těžko možné připojit nové bloky v Temelíně.

Z pohledu investora, společnosti ČEPS, se jedná o jeden z nejvýznamnějších rozvojových projektů. "Toto rozhodnutí je dalším hodně významným krokem k možnosti zahájení výstavby," říká mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková. Následovat bude ještě územní a stavební řízení. Zahájení výstavby je reálné nejdříve v roce 2016, nové vedení má být hotové o tři roky později.
 

Infografika

Společnosti ČEPS by mohla pomoci novela energetického zákona, která provozovatelům sítí usnadňuje vyvlastňování pozemků i zřizování věcného břemena, tedy práva umístit stožáry na zvolený pozemek. Výstavba nové linky podle Dvořákové vyjde na zhruba 2,8 miliardy korun.

Náklady budou podle ekologů čtyřikrát vyšší
Ekologičtí aktivisté však uvedenou částku zpochybňují. "Oněch 120 kilometrů nových drátů bude stát 12 miliard korun, což jsou skryté vícenáklady související s jadernou energetikou. Potřebovali bychom je investovat do sítí, které budou umět fungovat s malými rozptýlenými zdroji," doporučuje Edvard Sequens ze sdružení Calla a varuje před poškozením biologicky cenných území.

Vydat souhlasné stanovisko doporučil již v lednu autor znaleckého posudku Václav Obluk. Ministerstvo převzalo prakticky všechny podmínky navržené znalcem. ČEPS dostal za úkol jednat o odkupu rodinného domu v Kamenici u Herálce a chaty v Radětíně u Pelhřimova. Majitelé obou nemovitostí by totiž měli nové vedení doslova nad hlavou.

Investor též musí zvážit přesunutí několika stožárů, aby vedení posunul dál od domů v obcích Obrataň a Strměchy. Ke snížení dopadů na krajinný ráz má vést také souběh se stávajícími linkami vysokého napětí, případně s dálnicí D1. "S připomínkami, které jsou v tomto rozhodnutí obsaženy, jsme byli seznámeni. Učiníme všechny možné kroky, abychom je zdárně vyřešili," dodává mluvčí Dvořáková.

A co Temelín? Snad za rok
Proces EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, v případě vedení Kočín-Mírovka trval rok a sedm měsíců. Dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín, kvůli kterým se vedení bude stavět, však stále ještě v rámci EIA schválené nejsou. Jejich posuzování začalo v srpnu 2008 a podle odhadu ministerstva životního prostředí potrvá zhruba do poloviny příštího roku.

Situaci zde komplikuje skutečnost, že do posuzování dopadů Temelína se zapojily všechny čtyři země sousedící s Českem. V případě významných staveb, mezi něž nové jaderné bloky patří, mají sousední státy dle evropských pravidel právo na mezistátní konzultace. Připomínky z Polska na ministerstvo dorazily až letos v březnu.

Znalecký posudek má být s ohledem na Rakušany dokončený a zveřejněný až po letních prázdninách. "V letních měsících vylučuje rakouská legislativa zveřejňování dokumentace určené k veřejnému připomínkování," vysvětluje mluvčí ČEZ Eva Nováková. Následovat budou veřejná projednání záměru a až poté ministerstvo přistoupí k vydání svého verdiktu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?
S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál....