Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VEJMĚLEK: Německo a nové výzvy

Ekonomika

  10:54
Konkurenceschopná a inovativní německá ekonomika prošla globální finanční i evropskou dluhovou krizí bez výraznějšího zakolísání. S velkou pravděpodobností bude i v nadcházejícím období schopna nadále těžit ze stabilizovaných veřejných financí, reformovaného trhu práce, absence spekulativních bublin či vysokého privátního zadlužení a velmi diverzifikovaného exportu.

Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy foto: Shutterstock

Znamená to, že nový německý kabinet bude z národohospodářského pohledu pouze vládou udržovací? Nikoliv. Ani Německo se neobejde bez strukturálních reforem. Bez nich je v dlouhodobějším horizontu konkurenceschopnost a síla růstu ohrožena.

Markantní je zanedbání investic uvnitř německé ekonomiky; ty v uplynulých letech mířily především do zahraničí. Jako podinvestované se jeví zejména infrastruktura, energetika a vzdělávání. Vláda se též musí zaměřit na odstraňování bariér a strnulostí ve sféře služeb, která za sektorem zboží v konkurenceschopnosti výrazně zaostává.

ČTĚTE TAKÉ:

Tikající bombou je i v případě Německa demografický vývoj, a to zejména ve vztahu k trhu práce. Palčivý je již dnes a v dalších letech tento problém dále naroste, když mezi lety 2016–25 odejde z německého trhu práce 200 tisíc lidí. Vláda tak bude muset vytvořit vhodné politiky na zvýšení zaměstnanosti žen a imigrantů. A v neposlední řadě se i v Německu jedná o veřejné finance.

Bez reforem by mohl spadnout potenciální růst německé ekonomiky podle odhadu ekonomů Société Générale do konce dekády pod jedno procento. To by samozřejmě dopadlo i na středoevropské země včetně českého hospodářství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!