Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie je opět otevřena. Provoz všech letišť se vrátil do normálu

Ekonomika

  14:03aktualizováno  21:18
Kvůli selhání elektronických bran, které urychlují pasové kontroly, se v sobotu na britských letištích tvořily dlouhé fronty. Po příletu se tak cestující museli připravit až na několikahodinové čekání. Večer se ale podařilo všechny problémy vyřešit a brány jsou opět funkční. Na svém Twitter účtu to oznámilo britské ministerstvo vnitra.

„Po technické závadě systému pasové kontroly, která ovlivnila příjezdy do Spojeného království prostřednictvím elektronických bran, můžeme potvrdit, že všechny elektronické brány už fungují normálně,“ uvedlo ministerstvo, které za pasovou kontrolu zodpovídá.

Problém se týkal všech letišť, na kterých je kvůli svátečnímu víkendu ještě rušnější provoz než obvykle, upozornila stanice BBC. Elektronické kontrolní brány mohou díky technologii rozpoznávání obličeje využívat držitelé pasů s elektronickými čipy, což urychluje odbavení. V době výpadku museli všichni cestující projít standardní kontrolou.

Brány na londýnských letištích Heathrow a Gatwick i na dalších britských letištích přestaly fungovat v pátek večer. Jejich provozovatelé požádali cestující o trpělivost a omluvili se za očekávaná zpoždění.

Podle mluvčího letiště Gatwick byly dnes dopoledne fronty celkem snesitelné. Během dne se však očekávalo, že odbavit bude potřeba cestující z 800 příletů. Cestující na sociálních sítích zveřejňovali fotografie zástupů čekajících lidí a psali o chaosu.

V Británii je 270 elektronických kontrolních bran. Využít je může až 86 procent lidí, kteří do země přicestují. Zatímco mnoho zahraničních návštěvníků musí po přistání navštívit pracovníka pasové kontroly, ostatní, včetně občanů Británie, EU a Spojených států, mohou využít automatické brány známé jako e-gates. Tam naskenují svůj cestovní pasa a vstoupí do země.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...