Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Velký sál z domečků. Architektura někdy pomáhá vyčnívat, jindy naopak zapadnout

Když se pojí architektura s příběhem, vzniká věc, která sbírá architektonické ceny jako na běžícím pásu. Příběh je zajímavý nejen zakladateli v čele s chebským rodákem Rudolfem Serkinem, ale i tím, že stavbu financovala rodina francouzské spisovatelky Célie Bertinové, která byla za druhé světové války součástí francouzského hnutí odporu. Později se vdala do USA. foto: ALBERT VEČERKA/ESTO

Architekti Joan Sorannová a John Cook ze studia HGA dokázali poměrně velkou stavbu zamaskovat jako seskupení několika domů. Inspirovali se stylem Cape Cod – jde o specifický vzhled a tvar dřevěných domů v drsném podnebí poloostrova na severovýchodě Spojených států.
  10:00

Nové zázemí letní hudební školy Marlboro Music School and Festival v roce 1951 založil pianista Rudolf Serkin. Díky němu má oceňovaná novostavba i českou stopu. Serkin se narodil v Chebu, díky svému nebývalému hudebnímu talentu ale už v devíti letech odešel za studiem hudby do Vídně a ve dvanácti hrál s Vídeňskou filharmonií.

Později se přesunul do Berlína, odkud ale musel s nástupem fašismu kvůli svému židovskému původu odejít do Švýcarska a později do USA. Patří mezi několik málo českých rodáků, kteří získali hudební cenu Grammy a Prezidentskou medaili svobody. Tu získal už jen Václav Havel.

Nová budova navazuje na dekády starou historii každoročních sedmitýdenních setkávání hudebních talentů, kteří se zde v rodinné atmosféře rozvíjí, obklopeni řadou výjimečných hudebníků. Celé generace už prošly právě tímto místem.

Nyní se setkávání z původních prostor přesunula do moderního prostředí se zkušebnami, koncertními sály a knihovnou s největší sbírkou komorní hudby na světě.

Autor: