Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Příprava na konec? Vesmírná Virgin Orbit propustí 85 procent zaměstnanců

Virgin Orbit amerického miliardáře Richarda Bransona doplněný o zavěšenou raketu LauncherOne. (10. července 2019) foto: Reuters

Vesmírná společnost Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona propustí 85 procent zaměstnanců. Firma, které se nepodařilo získat finance, podle médií v brzké době zastaví činnost. Stanici BBC bezprostředně na žádost o komentář neodpověděla.
  9:57

Virgin Orbit se zabývá vypouštěním komerčních satelitů a je sesterskou společností firmy Virgin Galactic, která působí v sektoru vesmírné turistiky. V lednu se firmě nevydařila mise, jejímž cílem bylo vynést z Británie devět malých satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země.

Neúspěch byl pro firmu velkou ranou a prohloubil její finanční potíže. Před dvěma týdny firma dala většině zaměstnanců neplacené volno a dočasně zastavila činnost.

Společnost ve sdělení pro americkou burzovní komisi uvedla, že se rozhodla snížit výdaje vzhledem k neschopnosti zajistit si smysluplné financování. Propouštění se dotkne přibližně 675 zaměstnanců, kteří „působí ve všech oblastech společnosti“.

Bransonova investiční společnost Virgin Investments vložila do Virgin Orbit zhruba 10,9 milionu dolarů (více než 235 milionů korun) na financování odstupného a dalších nákladů souvisejících se snížením počtu zaměstnanců. Virgin Orbit očekává, že platby propuštěným zaměstnancům a další náklady budou činit přibližně 15 milionů dolarů.

„Nemáme jinou možnost než provést okamžité, dramatické a nesmírně bolestivé změny,“ řekl podle CNBC na setkání se zaměstnanci šéf Virgin Orbit Dan Hart.

Akcie firmy na oznámení zareagovaly poklesem zhruba o 45 procent.

18. ledna 2021

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...